E diel, 22 Maj, 2022
12.5 C
Tirana

Etiketa

monitor

Rruga e gjatë për në Porto Romano

Monitor Transferimi i shërbimeve të përpunimit të mallrave, nga Porti i Durrësit në Porto Romano, do të bëhet në dy dekadat në vijim. Deri në...

Edhe Shqipëria në “ethet” e kriptovalutave, rreziku i pastrimit të parave

Ersuin Shehu/Monitor Tendenca globale e investimit në kriptovaluta ka përfshirë edhe Shqipërinë. Shumë investitorë, sidomos të rinj, po i shohin këto instrumente si një shans për...

Kosova nis hartimin e Ligjit për Kriptovalutat

Fatos Shala/ Monitor Monedhat virtuale kanë zënë vend të madh në tregun botëror. Edhe Kosova është bërë pjesë e këtij trendi. Veçse tashmë po pretendohet të...

Si e ndryshoi pandemia stilin e veshjes së shqiptarëve

Nertila Maho/Monitor Teksa veshjet e mbrëmjes dhe të eventeve kanë pësuar rënie drastike, ato “casual” dhe sportive e ndien tronditjen vetëm në fillim të pandemisë,...

Ringritja e vështirë e turizmit

Nga Nertila Maho/ Monitor Turizmi duket se po i rikthehet gradualisht normalitetit. Rezervimet janë më mirë se pritshmëria, por arritja e nivelit të 2019-s shihet...

Shqipëria ndër vendet e Europës, me më shumë vdekje nga aksidentet rrugore

Monitor Në Shqipëri, në vitin 2019 humbën jetën 227 persona, sipas të dhënave të INSTAT. Në raport me popullsinë, vendi shënoi 80 fatalitete nga aksidentet rrugore...

Shqiptarët po punojnë më gjatë, por rrezikojnë pensione më të ulëta, ja pse

Blerina Hoxha/ Monitor Nga viti 2015 kur nisi zbatimi i reformës së pensioneve, mosha mesatare e daljes në pension arriti në 63.3 vite, me një...

Gjykata e Arbitrazhit/ Shqipëria kërkon “korrigjim” të vendimit ndaj Becchettit

Nertila Maho/ Monitor Arbitrazhet vazhdojnë të “gërryejnë” financat shqiptare ku Shqipëria po paguan miliona euro për përballjet e saj në gjykatat ndërkombëtare. Në 26 maj 2021...

Eurostat: ”Pastruesit” në BE marrin sa dyfishi i menaxherëve në Shqipëri

Menaxherët dhe profesionistët në Shqipëri paguhen shumë më pak se kolegët e tyre në shtetet e Bashkimit Europian dhe gati sa gjysma e profesioneve...

Profesionet ku gratë u paguan më shumë se burrat në vitin 2020

Ndonëse në një vit të vështirë ekonomik, për shkak të pandemisë, gratë ia kanë dalë që të kenë rritje page më të lartë sesa...

Të fundit

Avokatja e Johnny Depp bëhet personazh në internet

Miliona shikues anembanë globit po ndjekin betejën ligjore midis Johnny Depp dhe Amber Heard, dhe ndërsa drama shpaloset, një yll i ri ka dalë...

Lija e majmunit: Koha për t’u shqetësuar apo për ta injoruar?

Deri më tani, lija e majmunëve ishte mjaft e parashikueshme. Shtëpia natyrore e virusit janë kafshët e egra, të cilat në fakt mendohet se...

Anthony Albanese fiton zgjedhjet, zgjidhet kryeministri i Australisë

Anthony Albanese do të bëhet kryeministri i parë i vendit, nga një prejardhje jo anglo-keltike. Një nga politikanët më jetëgjatë të Australisë, ai thotë se...

A u dekonspirua operacioni i SPAK? Gledis Nano paralajmëron goditjet e radhës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka konfirmuar se operacioni i SPAK është ende në proces. Teksa është pyetur nëse operacioni "Plumbi i...

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Finlandë

Rusia ka konfirmuar mëngjesin e sotëm se ka ndaluar furnizimin me gaz për Finlandën, përshkallëzimi i fundit i një mosmarrëveshjeje për pagesat e energjisë...