E shtunë, 21 Maj, 2022
17.5 C
Tirana

Etiketa

lufta

Ç’lidhje ka l*fta e Ukrainës me krimin kibernetik?

Në kohë normale hapësira digjitale është e mbushur me rreziqe. Po ashtu luftërat zhvillohen edhe në hapësirën digjitale. Enti gjerman i kriminalistikës, BKA, jep...

E ardhmja e ekonomisë në kushtet e inflacionit të lartë

NGA PROF. ASS. DR. ILJAS MEHMETI Bota ka pasur gjithmonë kriza në ekonomi, më e madhja ajo e viteve 1929-1933. Pas vitit 1991 e deri...

L*ftë moderne me dronë në front

Lufta e Ukrainës po tregon qartë se dronët janë pjesë e luftës moderne. Dronët kryejnë detyra të ndryshme - nga vëzhgimi ajror deri te...

Putin mund t’i shpallë zyrtarisht l*ftë Ukrainës në 9 maj

Presidenti rus Vladimir Putin mund t'i shpallë zyrtarisht luftë Ukrainës më 9 maj, një veprim që do të mundësonte mobilizimin e plotë të forcave...

L*fta ndikon tek rezervimet, anulohen 70 % e tureve të pranverës në Shqipëri

Pasiguria pas nisjes së luftës në Ukrainë dhe rritja e çmimeve, ka dhënë ndikimin e saj po ashtu që të anulohen turet e pranverës...

Shukrov: Fëmijët ukrainas në Shqipëri vazhdojnë arsimimin

Ambasadori i Ukrainës në Shqipëri, Volodymyr Shukrov, në një intervistë ekskluzive për DW flet për refugjatët ukrainas që kanë ardhur në Shqipëri për shkak...

Nxënësit në Kiev i rikthehen mësimit online

Studentët në kryeqytetin Kiev do të jenë në gjendje të rifillojnë shkollën sot - përmes mësimit në distancë në internet. Kryetari i Bashkisë së Kievit...

Stagflacioni, produkt i frikës apo i flakëve të l*ftës?

Nga: Prof. Anastas Angjeli Pak muaj para se të fillonte lufta, gjithë mendimi ekonomik në debate dhe media ishte ndarë në dy grupe. Ata që mendonin...

Sfidat e ushqimit, paniku po dëmton më shumë se l*fta

Linjat e tregtisë me pakicë po përballen këto kohë me një kërkesë jo të zakontë për produktet e shportës (miell, vaj, sheqer, makarona, oriz)...

Pasiguria ushqimore nga l*fta/Importuesit garantojnë për furnizimet

Për shkak të pasigurisë nga lufta në Ukrainë, shqiptarët menjëherë u janë drejtuar tregjeve për të blerë sa më shumë thasë me miell. Gjatë ditëve...

Të fundit

Avokatja e Johnny Depp bëhet personazh në internet

Miliona shikues anembanë globit po ndjekin betejën ligjore midis Johnny Depp dhe Amber Heard, dhe ndërsa drama shpaloset, një yll i ri ka dalë...

Lija e majmunit: Koha për t’u shqetësuar apo për ta injoruar?

Deri më tani, lija e majmunëve ishte mjaft e parashikueshme. Shtëpia natyrore e virusit janë kafshët e egra, të cilat në fakt mendohet se...

Anthony Albanese fiton zgjedhjet, zgjidhet kryeministri i Australisë

Anthony Albanese do të bëhet kryeministri i parë i vendit, nga një prejardhje jo anglo-keltike. Një nga politikanët më jetëgjatë të Australisë, ai thotë se...

A u dekonspirua operacioni i SPAK? Gledis Nano paralajmëron goditjet e radhës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka konfirmuar se operacioni i SPAK është ende në proces. Teksa është pyetur nëse operacioni "Plumbi i...

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Finlandë

Rusia ka konfirmuar mëngjesin e sotëm se ka ndaluar furnizimin me gaz për Finlandën, përshkallëzimi i fundit i një mosmarrëveshjeje për pagesat e energjisë...