E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Sulmet në Paris në 2015/ Hapet gjyqi historik i 20 të dyshuarve në Francë

Një gjyq historik po fillon në Francë mbi sulmet në Paris të vitit 2015, të cilat lanë 130 të vdekur. Sulmi me bombardime nga ekstremistët e grupit Shteti Islamik (IS) ishte mizoria më e keqe e pas Luftës së Dytë Botërore në Francë.

Sulmuesi i vetëm i mbijetuar, Salah Abdeslam, do të paraqitet në gjykatë me 13 të pandehur të tjerë, në një objekt të ndërtuar në Paris. Gjyqi po përshkruhet si më i madhi në historinë moderne të Francës.

Gjatë nëntë muajve të ardhshëm, do të ketë mbi 140 ditë seanca që përfshijnë rreth 330 avokatë dhe 1.800 paditës civilë. Rreth 300 dëshmitarë do të dëgjohen, përfshirë të mbijetuarit dhe François Hollande, presidenti francez në kohën e sulmeve.

Përpara gjykimit, Hollande u tha mediave franceze se ky ishte një moment i rëndësishëm për viktimat e sulmeve, të cilat ai i përshkroi si një “akt lufte” në atë kohë.

IS pranoi se kishte kryer sulmet në sallën e koncerteve Bataclan, një stadium i madh, restorante dhe bare më 13 nëntor 2015.

Çfarë ndodhi natën e sulmeve?

Philippe Duperron, i cili humbi djalin e tij Thomas në sulmin në Bataclan, tha se kishte ndjenja të përziera në lidhje me gjyqin, jo më pak padurim dhe ankth.

“Do të jetë rasti për të gjitha viktimat që të dëshmojnë, kështu që do të jetë një moment shumë i dhimbshëm dhe do ta kthej dhimbjen përsëri”, tha ai.

Një i mbijetuar, Jerome Barthelemy, tha se donte të dëgjonte sesi viktimat e tjera po përballeshin që nga sulmet, por nuk priste që i akuzuari të fliste.

Nga 20 të dyshuarit në gjyq, 6 po gjykohen në mungesë. Ata po përballen me akuza për “vrasje”, “bashkëpunim” dhe “komplot terrorist”.

Shumica e të akuzuarve, përfshirë Abdeslamin, mund të dënohen me burgim të përjetshëm nëse shpallen fajtorë.

Abdeslam, 31 vjeç, akuzohet se ka ofruar mbështetje logjistike për sulmuesit. Abdeslam u largua nga vendi i masakrës, pasi braktisi rripin e tij të vetëvrasjes, të cilin hetuesit më vonë e zbuluan si të dëmtuar. Njeriu më i kërkuar i Evropës në atë kohë, ai u kap katër muaj më vonë në kryeqytetin e Belgjikës, Bruksel, pas një shkëmbimi zjarri me policinë.

Abdeslam që atëherë ka refuzuar të bashkëpunojë me hetuesit francezë. Ai qëndroi kryesisht i heshtur gjatë një gjyqi të veçantë në Belgjikë në vitin 2018. Ka shumë spekulime nëse ai do të flasë gjatë këtij gjykimi.

Të mërkurën në mëngjes, ai dhe të dyshuarit e tjerë mbërritën në gjykatë me automjete policie nën masa të rrepta sigurie.

Zona përreth gjykatës u bllokua dhe policia e armatosur me qen ishin në patrullë përpara procedurave. Ata që marrin pjesë në gjyq, do të duhet të kalojnë disa pika të kontrollit.

Gjyqi do të regjistrohet për arkivat, por nuk do të transmetohet drejtpërdrejt. Paditësit që nuk marrin pjesë në seanca, do të jenë në gjendje të ndjekin përmes transmetimit të radios.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Zgjedhjet e nxehta të 6 marsit, 10 pritshmëritë për 6 bashki

Nga: Roland Qafoku Vendimi për zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit më shumë duket si një pushim i detyruar i kërkuar nga trajneri në...

Recitoi mes dëborës/Meta: Vargjet e mia shqetësuan çunat e “Ballkanit të Hapur”

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, është pyetur nga gazetarët sot për recitimin që bëri së fundmi në Korçë, ndërsa në qytetin juglindor kishte nisur...

Meta i përgjigjet “dhëmbë për dhëmbë” Ramës

Pa humbur kohë, presidenti Meta i është përgjigjur thumbave të kryeministrit Rama. Presidenti Ilir Meta i ktheu përgjigje deklaratave të Ramës, se më 6...

“Kreu i FSHF”, Meta: Dënoj çdo ndërhyrje të politikës, që synon shantazhimin!

Ndërsa foli për mediat pas homazheve te shtatorja e Ismail Qemalit, në bulevardin Dëshmorët e Kombit, Kreu i Shtetit, Ilir Meta është prononcuar edhe...

U ekzekutua nga një i mitur për hakmarrje, zbardhet ngjarja e rëndë në Lezhë

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Lezhën. Një person është qëlluar për vdekje në fshatin Manati. Bëhet me dije se ka ndërruar jetë Lekë...