E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Shkencëtarët të shqetësuar, çfarë ndodh me kafshët pas rritjes së temperaturave

Kur dëgjoni fjalën “ndryshimi i formës”, me siguri mendoni për një film shkencor ose horror, dhe jo për klimën. Por kjo është ajo që shkencëtarët thonë se po ndodh me disa kafshë, në përgjigje të ndryshimit të klimës.

Speciet me gjak të ngrohtë, po evoluojnë për të pasur sqepë, këmbë dhe veshë më të mëdhenj, për të rregulluar temperaturën e trupit ndërsa planeti ngrohet, thotë një studim i ri.

“Shumë herë kur diskutohet ndryshimi i klimës, njerëzit pyesin ‘a mund ta kapërcejnë njerëzit këtë?’ ose ‘çfarë teknologjie mund ta zgjidhë këtë?’, “thotë autorja e studimit, Sara Ryding, nga Universiteti Deakin.

“Është koha e fundit që ne të kuptojmë se kafshët gjithashtu duhet të përshtaten me këto ndryshime”.

Raporti i klimës është ‘kod i kuq për njerëzimin’

Kafshët e egra, të detyruara të lëvizin ose të përshtaten nga ndryshimet klimatike. Nëse kafshët nuk arrijnë të kontrollojnë temperaturën e trupit të tyre, ato mund të mbinxehen dhe të ngordhin.

Disa kafshë, në klimën më të ngrohtë kanë evoluar historikisht për të pasur sqepa ose veshë më të mëdhenj, për të hequr qafe nxehtësinë më lehtë.

Një krah, vesh ose sqep më i madh në krahasim me madhësinë e trupit, u jep kafshëve më të vogla një sipërfaqe më të madhe nga e cila mund të humbasin nxehtësinë e tepërt.

Disa lloje të papagallëve australianë, kanë treguar një rritje prej 4-10% në madhësinë e formës që nga viti 1871, e cila lidhet me rritjen e temperaturave të verës me kalimin e viteve, thotë studimi.

Shkencëtarët thonë se është e vështirë të vendosësh klimën si shkakun e vetëm të ndryshimit të formës, por që shembuj të tjerë të ndryshimit të specieve tregojnë efektin e nxehtësisë.

Megjithëse përshtatjet që po bëjnë speciet janë aktualisht të vogla, Sara thotë se ato mund të jenë më të theksuara pasi planeti bëhet më i nxehtë.

“Veshët parashikohen të rriten, kështu që ne mund të përfundojmë me një ‘Dumbo’ të drejtpërdrejtë në të ardhmen, jo shumë të largët”.

Studimi sugjeron që ndryshimi i formës ka të ngjarë të vazhdojë, ndërsa klima bëhet më e ngrohtë, sepse temperaturat më të larta do të ndikojnë në kërkesën e kafshëve për të rregulluar temperaturën e trupit të tyre.

Këtë vit, disa vende kanë regjistruar temperaturat e tyre më të larta në dekada – me korrikun të regjistruar si muajin më të nxehtë në botë ndonjëherë.

“Ndryshimi i formës nuk do të thotë që kafshët po përballen me ndryshimet klimatike dhe se gjithçka është mirë”, shprehet Sara.

“Thjesht do të thotë se ata po evoluojnë për t’i mbijetuar asaj, por ne nuk jemi të sigurt se cilat janë pasojat e tjera ekologjike të këtyre ndryshimeve, ose se të gjitha speciet janë të afta të ndryshojnë dhe mbijetojnë. Ndryshimi i klimës që kemi krijuar, po ushtron një presion të madh mbi ta, dhe ndërsa disa specie do të përshtaten, të tjerat jo”.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...

VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Një volejbollist ka rënë në prangat e policisë, pasi është kapur me armë zjarri, municion luftarak dhe kokainë. Volejbollisti 26-vjeçar i identifikuar si Eraldo...

Debati në PD, Basha-Berisha na sjell edhe njëherë debatin për sovranitetin

Nga: Ben Andoni Në Shqipëri është e prerë dhe e menjëherë-pranueshme se nëse e thotë diçka apo e artikulon ambasadori i SHBA-së, atëherë deklarata ka...