E premte, 22 Janar, 2021
11 C
Tirana

Studimi/ Tërmetet në Kretë, Kroaci dhe Itali, a ka ndonjë lidhje midis tyre?

Shumë tërmete kanë ndodhur kohët e fundit në Evropë, një shkatërrues së fundmi në Kroaci. Kreta dhe Italia veriore po dridhen gjithashtu. Por a ka ndonjë lidhje midis tyre?

Aktiviteti sizmik është në rritje orët e fundit në Evropën Qendrore dhe Lindore, veçanërisht në pjesën e Ballkanit ku, për fat të keq, një tërmet shumë i fortë ndodhi pasditen e sotme. Tërmeti më intensiv ndodhi në Kroaci , në zonën e Sisakut dhe arriti madhësinë 6.4 Rihter. Pas tronditjet kryesore, u regjistruan në pak më vonë, me një magnitudë 4.5  Rihter, më në veri, midis Greda, Zazina, Duzica (rreth 30 km në jug të Zagrebit).

Por, këto nuk kanë qenë lëkundjet e vetme, ditën e sotme ishulli i Kretës u trondit për disa sekonda për shkak të një tërmeti të fuqishëm me madhësi 5.0 Rihter, i cili për fat të mirë nuk shkaktoi dëme, shkruan In Meteo.

Në Itali po ashtu, u ndjen dy tërmete i pari me magnitudë 3.4 Rihter me epiqendër në jug të Verona, i dyti më i fortë 4,4 Rihter.

Tërmetet që ndodhën në Greqi dhe Kroaci i përkasin një sistemi të gjatë defektesh të dy pllakave kontinentale të mbivendosura. Ky sistem i prishjes së pllakave kontinentale vazhdon përgjatë gadishullit Ballkanik (Dinarids, Albanids, Hellenids) në buzë të mikro-pllakës së Adriatikut dhe vazhdon në Mesdhe deri në Kretë.

Tërmeti që ndodhi në jug të Veron i përket një pjese tjetër që nuk lidhet me atë të Kroacisë,  ai është një defekt që rrjedh afër Isola della Scala, i cili në të kaluarën e largët ( 1117 pas Krishtit) ka shkaktuar një tërmet të fortë përafërsisht me madhësinë 6.9 Rihter.

Të tre dukuritë, janë të lidhura me një paraardhës të largët, që janë shtytjet gjeologjike që ndodhin në Mesdhe, por nuk janë të lidhura nga një marrëdhënie e thjeshtë shkak-efekt tërmeti në Kretë nuk është shkaku i tërmetit në Kroaci dhe kjo e fundit nuk është shkaku i tërmetit në Veneto.

Lexo edhe :   Itali, mjekët dhe infermierët marrin tretësirë kripe në vend të vaksinës
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA: Akuzat ndaj ish-presidentit Trump dorëzohen të hënën në Senat

Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit të Shteteve të Bashkuara do të dorëzojë të hënën në senat akuzat për nxitje rebelimi ndaj ish-Presidentit Donald Trump,...

Patozi: Ndryshimi do të vijë nga ata që nuk zgjedhin mëshirën e pushtetit

Kryetari i Partisë Bindja Demokratike, Astrit Patozi shprehet i bindur se ndryshimi do të vijë nga ata shqiptarë që nuk zgjedhin mëshirën e pushtetit...

Kosovë: KQZ nuk certifikon listën për deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë nuk ka certifikuar listën për deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje, të cilët do të garonin më 14 shkurt. Ky vendim...

A ka jetë pas vdekjes? Milioneri ofron shpërblimin e majmë për përgjigjen

Një multimilioner nga Las Vegas, ofron 1 milion dollarë shpërblim për të gjetur përgjigjen e pyetjes: A ka jetë pas vdekjes? Robert Bigelow, 75 vjeç,...

Gjykata e Lartë kalon për gjykim dosjen e ish-ministrit, Saimir Tahiri

Gjykata e Lartë ka kalaur për gjykim dosjen penale ndaj ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Vendimi është marrë në dhomën e këshillimit në këtë...