E mërkurë, 16 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Spitalet Covid plot/ Shqiptarët drejt Kosovës: Këtu mjekët nuk na kërkojnë lekë

Rritja e numrit të infektimeve ka sjellë edhe rritjen e numrit të personave që u janë drejtuar spitaleve COVID në Tiranë për shkak të komplikacioneve në shëndetin e tyre.

Për pasojë, spitalet COVID në Shqipëri janë të tejmbushur, ndaj dhjetëra qytetarë shqiptrë kanë zgjedhur spitalin e Prizrenit për të marrë trajtimin mjekësor.

Familjarët e këtyre pacientëve kanë deklaruar për ”Fax News”, se kanë zgjedhur Kosovësn pasi spitalet në Shqipëri nuk kanë siguri dhe shërbimi është i dobët.

Gjithashtu, ata tregojnë se në Kosovë nuk u kanë kërkuar kurrë lekë, madje as nuk i pranojnë kur pacientët tentojnë t’ua japin.

“Asnjëherë nuk na kanë kërkuar para. Edhe nëse duam t’u japim diçka nuk i marrin. Në Shqipëri shërbimi është i dobët dhe nuk ka siguri. Këtu mjekët nuk na kërkojnë para”, tregojnë familjarët e pacientëve shqiptarë që po trajtohen në Prizren.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

10 shprehje nga Gynter Gras, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Edhe librat e këqij janë libra, kështu që janë të shenjtë". "E di që Sot të gjitha gjërat kanë sy, se asgjë nuk kalon pa...

Ministri i Jashtëm kroat: Jem krah Kosovës për njohje nga 5 shtete të BE

''Do jemi në krah të Kosovës që të njihet edhe nga pesë vendet që nuk e njohin ende.'' Ministri i Jashtëm i Kroacisë, Gordan...

Kim Jong Un e pranon: Koreja e Veriut po vuan nga kriza ushqimore

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un deklaroi se vendi po përballet me një krizë ushqimore, për shkak të përmbytjeve, situatës së pandemisë...

Takimi me Kurtin/ Vuçiç: Mbase e fyeva, por nuk pendohem

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, ka folur për takimin e djeshëm që pati në Bruksel, me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Në një konferencë për...

Twitter-i bllokoi Presidentin e Nigerisë, ai bllokon Twitter-in në Nigeri

Në mëngjesin e 5 qershorit, 23-vjeçarja Farida Garba (pseudonim)  hapi aplikacionin e saj Twitter për të zbuluar se, si dhe 39 milion përdorues të...