E shtunë, 6 Mars, 2021
11 C
Tirana

Spitalet Covid plot/ Shqiptarët drejt Kosovës: Këtu mjekët nuk na kërkojnë lekë

Rritja e numrit të infektimeve ka sjellë edhe rritjen e numrit të personave që u janë drejtuar spitaleve COVID në Tiranë për shkak të komplikacioneve në shëndetin e tyre.

Për pasojë, spitalet COVID në Shqipëri janë të tejmbushur, ndaj dhjetëra qytetarë shqiptrë kanë zgjedhur spitalin e Prizrenit për të marrë trajtimin mjekësor.

Familjarët e këtyre pacientëve kanë deklaruar për ”Fax News”, se kanë zgjedhur Kosovësn pasi spitalet në Shqipëri nuk kanë siguri dhe shërbimi është i dobët.

Gjithashtu, ata tregojnë se në Kosovë nuk u kanë kërkuar kurrë lekë, madje as nuk i pranojnë kur pacientët tentojnë t’ua japin.

“Asnjëherë nuk na kanë kërkuar para. Edhe nëse duam t’u japim diçka nuk i marrin. Në Shqipëri shërbimi është i dobët dhe nuk ka siguri. Këtu mjekët nuk na kërkojnë para”, tregojnë familjarët e pacientëve shqiptarë që po trajtohen në Prizren.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ronaldo drejt largimit, Juventusi “piketon” ish-sulmuesin e Interit

Situata e pandemisë nuk i ka ndihmuar klubet e futbollit nga ana financiare të cilat duket se janë me humbje për shkak dhe të...

Serbia merr 500 mijë vaksina kineze/ Vuçiç: Presim dhe 13 milion të tjera

500,000 doza të tjera të vaksinës kineze “Sinofarm”, kanë mbërritur mbrëmjen e sotme në Serbi. Lajmin e ka dhënë presidenti serb Aleksandër Vuçiç, në një...

Fenomeni “Tirja”,/ Bushati: Ndodh kudo, në Gjermani doktori vrau 118 pacientë

Deputeti i Partisë Socialiste Ervin Bushati e ka quajtur të turpshme faktin e fokusimit të vëmendjes ndaj rastit të sanitares së Shefqet Ndroqi, Tire...

Ministri francez: Vaksinat ruse dhe kineze, rrezik për shëndetin publik

Një ministër i kabinetit francez u bëri thirrje vendeve të Bashkimit Evropian të mos i përdorin vaksinat ruse ose kineze për COVID-19n, nëse ato...

Meta: Kush nuk voton, s’ka të drejtë të ankohet për pasojat e qeverisjes

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i ka bërë thirrje shqiptarëve për të votuar masivisht në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Sipas Metës, ai qytetar që...