E enjte, 20 Janar, 2022
-1.5 C
Tirana

“SPAK u shpik për t’iu sulur Ramës”, Manjani jep paralajmërimin e fortë

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka dalë me një reagim të fortë, marrë shkas nga aksionet e fundit të SPAK ndaj zyrtarëve të lartë. Nisur nga ultimatumi që Rama iu dha dje ministrave se do t’i çojë vetë në SPAK, Manjani ka ngritur një shqetësim.

Ish-ministri shprehet se askujt nuk i shkon ndërmend ti referohet ligjeve që thonë se SPAK është i pavarur. Pavarësia është në radhë të parë. Tejet i drejtpërdrejtë, Manjani thotë se SPAK u krijua për ‘t’iu sulur’ kreut të qeverisë, dhe jo për ti zbatuar urdhrat/sugjerimet/denoncimet publike të tij, me qëllim të pastër politik.

Dje shefi i qeverisë mblodhi në një takim ministra, ku foli për paketën e re të prokurimeve. Në fjalën e tij, Rama deklaroi se nuk do të mbrojë asnjë nga të vetët para drejtësisë, teksa u shpreh se ai do të çojë në SPAK këdo që shkel ligjin. Ai u shpreh se brenda një kohe të shkurtër duhet që shteti të kalojë në një nivel tjetër të Prokurimeve Publike, duke garantuar komunikim të mirë në çdo institucion.

Statusi

Lajm:

“…Do ju çoj në SPAK…”- u thotë Rama ministrave.

Vu lajmet. Faqet e para të gazetave. Breaking neës-et. Në darkë bëhet dhe një arrest shtëpiak. Prap Rama në lajme.

Rama të çon në SPAK. Ky i fundit vepron menjëherë.

Mirëpo asnjërit prej lajmeve nuk i bën përshtypje më lidhja e drejtpërdrejtë Rama-SPAK!!! Rama denoncon SPAK-u vepron.

Asnjërit prej lajmeve nuk u shkon ndërmend ti referohet ligjeve që thonë se SPAK është i pavarur. Pavarësia është në radhë parë nga Kryeministri.

SPAK u shpik për t’iu sulur Kryeministrit dhe jo për ti zbatuar urdhërat/sugjerimet/denoncimet publike të Tij, me qëllim të pastër politik.

Lexo edhe :   Dritëhijet e marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Turqisë
Lexo edhe :   Shërbimi sekret për të ruajtur Erdoganin, truprojat i kontrolluan ushqimin

Asnjë lajm nuk e sheh këtë sjellje vetdenoncuese të Kryeministrit si kontroll ose minimalisht ndikim në pavarësinë e SPAK!!!

*****

Morfologjisë së fjalive të lajmeve, krahas koncepteve klasike:

Kryefjalë-SPAK.

Kallëzues- opozita/individët/shoqatat

I shtohen edhe:

Urdhëruesi- Kryeministri

Rrethanorët- Ambasadorët…

Reformë jo shaka!

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çmimet e reja në Kosovë, si do të llogaritet fatura e energjisë së shpenzuar

Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka publikuar një kalkulator për llogaritjen e faturave të energjisë elektrike, pas propozimit për ndryshim të tarifave. Në këtë...

Rënie e lehtë e euros dhe paundit britanik, këmbimi valutor për ditën e sotme

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rënie e lehtë e euros dhe paundit britanik. Ndërkohë, dollari dhe franga zvicerane kanë shënuar...

Kosovë/Omicron rriti infektimet, sot pritet të diskutohet për masat e reja

Varianti Omicron ka shtuar frikshëm infektimet në Kosovë, e ndërsa pritet nga ekspertët që të shtrëngohen sot masat anti-COVID. Në total numri i rasteve aktive...

Përfshihet nga flakët një apartament në zonën e Freskut në Tiranë

Një banesë në zonën e Freskut në Tiranë, është përfshirë nga flakët. Flakët e zjarrit kanë përfshirë banesën e marrë me qira nga shtetasja...

Ngrica, dëborë dhe temperatura deri në -4 gradë celcius

Moti në vendin tonë do të karakterizohet kryesisht nga kthjellime dhe vranësira të lehta, veçanërisht në Ultësirën Perëndimore. Ndërsa zonat përgjatë kufirit lindor, do...