E hënë, 25 Tetor, 2021
11.5 C
Tirana

Soreca: Institucionet e drejtësisë të punojnë së bashku, BE ju mbështet

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca deklaroi se të gjitha institucionet e drejtësisë duhet të vazhdojnë të punojnë së bashku, në ofrimin e efikasitetit, integritetit dhe pavarësisë së sistemit të drejtësisë.

Deklarata e Sorecës, u bë ditën e sotme gjatë një bashkëbisedimi online me përfaqësues të institucioneve shqiptare të drejtësisë, teksa shtoi se ata duhet të zbatojnë standardet më të larta të mundshme.

Soreca u shpreh se Bashkimi Evropian do të vazhdojë të mbështesë reformën në drejtësi, pasi sipas tij, është prioriteti kryesor në Shqipëri.

“Të gjitha institucionet e drejtësisë duhet të vazhdojnë të punojnë së bashku në ofrimin e efikasitetit, integritetit dhe pavarësisë së sistemit të drejtësisë. Të rindërtojmë besimin në gjyqësor dhe të shërbejmë drejtësi për popullin shqiptar. Ata gjithashtu duhet të tregojnë udhëheqje dhe drejtimin e nevojshëm për të zbatuar standardet më të larta të mundshme të BE-së. Bashkimi Evropian do të vazhdojë të mbështesë plotësisht reformën e drejtësisë, e cila vazhdon të jetë një prioriteti kryesor i BE në Shqipëri”, shkruan Soreca në rrjetin social, Twitter.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çfarë PD-je mund të sjellë Foltorja?

Nga: Ergys Mërtiri Mbështetësit e z. Berisha pretendojnë se Foltorja po sjell debatin dhe reflektimin që i ka munguar PD-së duke i kontribuar hapjes dhe...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin

Ekipi i boksit të Kosovës nuk është lejuar të hyjë në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit që mbahet në...

Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Një yll i Premier Ligës është sulmuar nga banditë të maskuar në shtëpinë e tij, të cilët e kanë lidhur dhe torturuar para se...

Basha: Zotit mund t’i kem hyrë në hak, por jo Berishës!

Kryedemokrati Basha është treguar i hapur për mediat, ndërsa ka komentuar vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Ai tha se nuk i...