E enjte, 21 Janar, 2021
10 C
Tirana

“S’mund të ketë 100% dakordësi”, flet Rama pas mbledhjes së Këshillit Politik

Kryeministri Edi Rama shprehet se mbledhja e Këshillit Politik ishte një diskutim i gjatë, por sipas tij interesant.

Në një prononcim për mediat pas mbledhjes, Rama tha se është gati për të vijuar diskutimet pa ndërprerje që nga dita e nesërme. Por, sipas tij ishte opozita jashtëparlamentare e cila kërkoi më shumë kohë.

Kreu i qeverisë theksoi se ky proces duhet përfunduar me mbylljen e këtij sesioni parlamentar. Ai shtoi se të gjitha palët nuk mund të jenë dakord 100%, por së paku të kenë pjesën e vet.

“Diskutimi ishte i gjatë, interesant. Ne nuk është se thamë ndonjë gjë të re, që dihen. Kemi qëndrim shumë të qartë dhe ka një realitet politik, i cili imponon një qasje që për ne është e diktuar si forca më e madhe, por që kemi dhe detyrimin të krijojmë një proces dhe të arrijmë në një rezultat, ku nëse të gjitha palët nuk janë 100% dakord me të gjitha, së paku secila nga palët të ketë pjesën e vet. Në këtë aspekt, mendoj se është e rëndësishme të diskutojmë, të vazhdojmë të diskutojmë. Ne ishim gati të vazhdojmë diskutimin pa ndërprerje, që nesër, përfaqësuesit e opozitës jashtëparlamentare kërkuan kohë. Ne kemi një kalendar, i cili ka një kufi të përcaktuar, që është fundi i këtij sesioni parlamentare, pra fundi i muajit korrik”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sondazhi/ PS do të fitonte zgjedhjet nëse do të mbaheshin sot

Nëse zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të zhvilloheshin sot, një sondazh i Euronews Albania në bashkëpunim me kompaninë prestigjioze MRB, zbuloi se 41.8...

Berisha bën deklaratën e fortë për 21 janarin: Rama meriton burg të përjetshëm

Ish-kryeministri Sali Berisha, u shpreh se nisja e hetimeve të ngjarjes së 21 janarit 2011 po bëhet nga kryeministri aktual Edi Rama për arsye...

Covid/ Manastirliu tregon se kur do të kryhet vaksinimi i të gjithë popullatës

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, tha në emisionin “Opinion” se ekzistojnë tre skenarë për vaksinimin e të gjithë popullatës me vaksinën ndaj COVID- 19. Sipas...

“Berisha fshehu provat, Rama zhgënjeu”, Hoxha: 21 janari, krim shtetëror

Gazetari Artan Hoxha, ditën e sotme ka folur sërish në lidhje me ngjarjen e 21 janarit të 10 viteve më parë, ku të vrarë...

Sali Berisha kujton 21 janarin e vitit 2011: Ja pse qëlloi garda

Ish-kryeministri Sali Berisha ka dhënë versionin e tij të ngjarjes së 21 janarit 2011, ku pas protestave të dhunshme para kryeministrisë mbeten të vrarë...