E mërkurë, 27 Janar, 2021
1 C
Tirana

Studim/ Çereku i britanikëve mund të refuzojë që të vaksinohet kundër koronavirusit

Një studim i zhvilluar së fundmi në Britaninë e Madhe ka dalë në përfundimin se një pjesë e mirë e qytetarëve britanikë nuk do ta pranonin vaksinën për koronavirusin.

Sipas mediave britanike, rreth 27% e personave të pyetur nëse do ta pranonin vaksinën për Covid-19, kanë dhënë përgjigje negative.

Studimi, i bërë nga agjencia e kërkimit ORB International i pyeti britanikët nëse binin dakord me deklaratën pasuese: “Unë nuk do të doja që të vaksinohesha me vaksinën e Koronavirusit nëse një vaksinë e cilësisë e lartë do të ishte e disponushme.”

Të paktën 13 për qind e atyre që u përgjigjën thanë “jo”, ndërsa 14 për qind të tjerë shtuan se nuk ishin të sigurt nëse donin që të vaksinoheshin.

“Të dhënat që sugjerojnë se shumë njerëz mund ta refuzojnë vaksinën janë shumë shqetësuese dhe në fakt shumë egoiste. Nëse kemi gati një vaksinë efektive, dhe pothuajse të gjithë e bëjnë, gjatë natës të gjitha kufizimet mund të hiqen dhe jeta mund t’i kthehet normalitetit. Ka shumë keqinformim në internet”, tha profesori Paul Hunter për mediat.

Një gjë tjetër që u vu re ishte se 16 për qind e grave nuk pranuan që ta bënin vaksinën, në krahasim me 12 për qind të meshkujve që refuzuan.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...