E shtunë, 25 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

Skenarët/ “Luftë politike” në Shkodër, çfarë pritet të ndodhë

Denoncimet e Partisë Demokratike sollën ndryshime të forta në Bashkinë e Shkodrës. Kandidati i Partisë Socialiste, Valdrin Pjetri, i cili u shpall fitues në zgjedhjet e 30 qershorit nuk do të ketë fatin të ulet në krye të Bashkisë.

Ky ndryshim i papritur erdhi pas publikimeve të dokumenteve nga ana e Partisë Demokratike, që sipas saj kandidati i PS-së është subjekt i dekriminalizimit dhe rezulton i dënuar për trafik droge në Firence të Italisë.

Por çfarë do të ndodhë ditën e sotme në Bashkinë e Shkodrës? Prefekti i qarkut të Shkodrës ka njoftuar se sot do të konstituohet Këshilli Bashkiak dhe anëtarët e tij do të marrin mandatin e fituar në zgjedhjet e 30 qershorit.

“BalkanWeb” raporton se Këshilli Bashkiak nuk mund të zgjedhë një kryetar të ri, pasi nuk ka fuqi ligjore të konstatojë përfundimin e mandatit të kryetares aktuale nga radhët e PD-së, Voltana Ademit. Por lëvizjet e PS-së nuk do të kalojnë në qetësi. Partia Demokratike ka planifikuar të mbajë ditën e sotme një protestë, e cila synon në vetvete të “bllokojë” marrjen e bashkisë nga socialistët.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foto me Sorosin, Berisha i akuzon se projektuan ndarjen e Kosovës

Ish-kryeministri Berisha është revoltuar pas një fotoje të shpërndarë nga kryeministri Rama krahë George Soros. Rama zbuloi në rrjetet sociale se është takuar në...

Yuri Kim me porosi të qarta nga Uashingtoni, vulos fundin tragjik të Berishës

Dje, Gjykata e Apelit të Posaçëm Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit vendosi rihapjen e hetimeve për tragjedinë e "Gërdecit". Nga ana tjetër, ambasadorja...

Aksident në Kuçovë, shoferi shpëtohet katër orë pas bllokimit në kamion

Në Kuçovë ka ndodhur mrekullia, ku shoferi është shpëtuar katër orë pas bllokimit në kamion. Drejtuesi i kamionit me inicialet A. P.,  që mbeti...

Njihuni me këmbimin valutor, 25 shtator 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rritje e lehtë e dollarit, frangës zvicerane, paundit britanik dhe euros. Më poshtë do të gjeni...

E shtuna me diell dhe temperatura deri në 30 gradë

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash, duke sjellë mot me diell në të gjithë territorin. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do...