Kryesore

Skenarët/ “Luftë politike” në Shkodër, çfarë pritet të ndodhë


               Publikuar në : 09:12 - 19/08/19 user tir

Denoncimet e Partisë Demokratike sollën ndryshime të forta në Bashkinë e Shkodrës. Kandidati i Partisë Socialiste, Valdrin Pjetri, i cili u shpall fitues në zgjedhjet e 30 qershorit nuk do të ketë fatin të ulet në krye të Bashkisë.

Ky ndryshim i papritur erdhi pas publikimeve të dokumenteve nga ana e Partisë Demokratike, që sipas saj kandidati i PS-së është subjekt i dekriminalizimit dhe rezulton i dënuar për trafik droge në Firence të Italisë.

Por çfarë do të ndodhë ditën e sotme në Bashkinë e Shkodrës? Prefekti i qarkut të Shkodrës ka njoftuar se sot do të konstituohet Këshilli Bashkiak dhe anëtarët e tij do të marrin mandatin e fituar në zgjedhjet e 30 qershorit.

“BalkanWeb” raporton se Këshilli Bashkiak nuk mund të zgjedhë një kryetar të ri, pasi nuk ka fuqi ligjore të konstatojë përfundimin e mandatit të kryetares aktuale nga radhët e PD-së, Voltana Ademit. Por lëvizjet e PS-së nuk do të kalojnë në qetësi. Partia Demokratike ka planifikuar të mbajë ditën e sotme një protestë, e cila synon në vetvete të “bllokojë” marrjen e bashkisë nga socialistët.


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT