E diel, 20 Qershor, 2021
23.5 C
Tirana

Skema 3D/ Si ndodhi grabitja në aeroportin e Rinasit në 2 minuta, ku u vra Murataj (Video)

News24 ka rindërtuar skemën 3D të grabitjes spektakolare në aeroportin e Rinasit.  Ky është momenti kur grupi kriminal i drejtuar nga Admir Murataj, zbarkon i armatosur në hyrjen juglindore të aeroportit të Rinasit që përdoret nga reparti zjarrfikës në raste avarie. Ora shënon 14.56 minuta. Furgoni me mbishkrimin hetimi tatimor afrohet tek rrethimi i jashtëm të aeroportit të vetëm në vend.

Në vetëm 60 sekonda me anë të një dare, ai arrin të presë drynin. Në kohë rekord grabitësit arrijnë të zhvendosin bllokun e betonit, të cilin e tërheqin me furgon pasi e lidhin me zinxhirë. Në vetëm 20 sekonda, furgoni, që rezultoi i modifikuar në pjesën e parme dhe I pajisur me targa të vjedhura, depërton brenda pistës dhe afrohet tek barku I avionit të linjës Tiranë Vjenë.

Në vetëm 2 minuta, nën kërcënimin e kallashnikovëve arrijnë të marrin shumën prej afro 10 milionë euro, të tre apo katër bankave të nivelit të dytë. Ata arrijnë të largohen duke përshkruar të gjithë pistën, sikurse shihet ne pamje grabitësit dalin në anën e kundërt prej nga hynë. Edhe në  dalje, përdorën të njëjtën teknikë, duke prerë rrethimin me tela. këtë veprim e realizojnë dy prej grabitësve, ndërsa nje I trete ruan me kallashnikov furgonin me para.

Skema spektakolare e grabitjes, realizohet në total në 4 minuta. Ata tentuan të largoheshin përmes urës së golit në Tapizë, ku edhe u përplasën me armë me policinë. nga shkëmbimi i zjarrit mbeti i vrarë ai që mendohet si i grabitjes, një personazh problematik ne botën e krimit Admir Nikaj Murataj. /BalkanWeb

Lexo edhe :   Video/ Holanda dhe Barcelona kanë një gjeni, Frenkie de Jong-un
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama paralajmëron poseduesit e mjeteve, “Nuk ka më shaka me kolaudimin!”

Nëpërmjet një postimi në facebook, kryeministri i vendit Edi Rama ka paralajmëruar të gjithë poseduesit e automjeteve. Ai ka përmendur dhe një shifër; mbi 15...

Tragjike/ Lushnje, 17-vjeçarja humb jetën pasi ra nga pema

Një 17-vjeçare nga Lushnja humbi jetën pasi u rrëzua nga pema Raportohet se kanë qenë familjarët që e kanë dërguar me shpejtësi drejt spitalit të...

Euro 2020/ Mbyllet grupi A, Italia dhe Uellsi kalojnë, italianët me rekord

Itali-Uells 1-0 Italia barazoi rekordin e vet të të gjitha kohërave me 30 ndeshje si e pamposhtur pas një fitoreje 1-0 kundër Uellsit në Stadiumin...

Profil/ Ngolo Kante, 5 detaje domethënëse mbi “motorrin” e Francës

I vogli Kante Historia e Kantésë është e ngjashme me atë të shumë emigrantëve nga Afrika. Lindur në periferi të Parisit, nga një familje shumë...

Infektimet/ Shqipëria me vetëm dy raste të reja në 24 orët e fundit, 0 vdekje

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos...