E diel, 20 Qershor, 2021
28.5 C
Tirana

Fushata zgjedhore/ Shpenzimet e partive politike do të monitorohen

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka miratuar ditën e sotme 3 akte nënligjore lidhur me financimin e partive politike, ku ekspertët kontabël dhe të auditit do të monitorojnë në terren shpenzimet e partive politike për fushatën zgjedhore të 30 qershorit dhe do ti krahasojnë të dhënat me faturat e blerjes.

Në një deklarata për mediat, kryetari i KQZ-së Klement Zguri tha se, të tre aktet i shërbejnë objektivit për rritjen e transparencën financiare të fushatave, duke plotësuar paketën ligjore për financimin e partive politike

“Reforma zgjedhore edhe këtë herë, mesa duket, nuk po shënon dot progres, por KQZ-ja po i adreson rekomandimet e OSBE/ODIHR-it, brenda hapësirave dhe kompetencave që i njeh ligji.
Ne jemi të bindur, se zgjedhjet që vijnë do shënojnë përmirësim, si për sa i përket financimit, ashtu edhe për sa i përket transparencës financiare, falë këtij kuadri të ri ligjor dhe këtyre akteve që miratuam”,
 deklaroi Zguri.

Ndër të tjera, Zguri u shpreh se në zgjedhjet e ardhshme, nuk do raportojnë vetëm partitë politike për financat e fushatës, por edhe kandidatët për kryetarë bashkie.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Profil/ Ngolo Kante, 5 detaje domethënëse mbi “motorrin” e Francës

I vogli Kante Historia e Kantésë është e ngjashme me atë të shumë emigrantëve nga Afrika. Lindur në periferi të Parisit, nga një familje shumë...

Infektimet/ Shqipëria me vetëm dy raste të reja në 24 orët e fundit, 0 vdekje

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos...

Formula 1/ “Holandezi fluturues’ mund Hamiltonin në xhiron e parafundit

Max Verstappen rriti diferencën e pikëve nga vendi i dytë në kampionat pasi parakaloi pikërisht atë, të dytin, Lewis Hamilton në një duel tjetër...

E gjithë bota ka nevojë për mbrojtje

Si mund të bëhen të disponueshme më shumë vaksina Covid-19?. Mjetet e rritjes së prodhimit janë më të rëndësishme se pronësia intelektuale, shkruan The...

Greqi/ Bullgari rrëmben me forcë dhe përdhun*n pastruesen shqiptare

Një ngjarje e rëndë është regjistruar ditën e djeshme në Greqi sipas mediave greke. Raportohet se një pastruese me shqiptare është përdhunuar nga një...