E mërkurë, 8 Korrik, 2020
29 C
Tirana

Skandaloze/ Tenisti i famshëm lobon kundër Kosovës, Daçiç e shpërblen

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

“10 mijë euro shpërblim”, policia kërkon ndihmën e qytetarëve për një person të rrezikshëm (FOTO)

Policia e Shtetit kërkon ndihmën e qytetarëve, për të gjetur një person shumë të kërkuar. Bëhet fjalë për shtetasin Talo Çela, 49 vjeç, lindur...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

“U largova nga Shqipëria, do isha viktima e radhës”, ish-drejtuesi i policisë flet pa ‘doreza’

Shkëlqim Pepkolaj ka mbajtur postin e zv-drejtorit të Drejtorisë Vendore të Policisë së Elbasanit, por dhe detyra të tjera të rëndësishme në Policinë e...

Gent Cakaj shkarkon të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, i dërgon Metës emrin e ri

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka shkarkuar të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, përfshi edhe ambasadoren. Një...

Situata shqetësuese në Shqipëri/ Mësuesja infektohet gjatë provimit të maturës

Koronavirusi po shtohet me ritme të frikshme. Situata në vendin tonë po njeh trend në rritje, e po kështu edhe bilanci i viktimave është...

Ndryshimi mes trupit të gruas dhe burrit: 8 fakte që duhet t’i dini

Trupi i gruas, ndonëse mund të përshkruhet gjerësisht si i butë dhe delikat, ndodh të durojë edhe dhimbjet e paimagjinueshme të lindjes. Por kjo...

“Jep dorëheqjen, nuk izolohemi”, protesta në Beograd kundër shtetrrethimit (FOTO)

Pas masave të shtetrrethimit që lajmëroi presidenti Vuçiç, për shkak të përhapjes së koronavirusit, mbrëmjen e djeshme në Beograd nisën protestat. Mijëra qytetarë zbarkuan në...

Serbia po përdor sërish sportin, për politikë! Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, ka shpërblyer me mirënjohje tenistin me famë botërore, Novak Djokovic. Një akt i tillë ka ardhur pasi tenisti ka ndërmarrë nismën për të lobuar për heqjen e njohjeve të pavarësisë së Kosovës.

Sipas tij, Serbia duhet të përdorë sa më shumë emrat e njohur që ka në fushën e diplomacisë, siç është edhe rasti i Novak Djokovic. Ky i fundit njihet për qendrimet e tij anti-Kosovë, ku shpeshherë ka dalë hapur publikisht. Tenisti po përdoret nga Serbia, në lobimin kundër njohjes së Kosovës.

“Novak pyetëm se çfarë mund të bëjmë. Ai pret me padurim çdo tërheqje të njohjes së Kosovës. Shumë liderë botëror më pyesin për të, dhe unë e telefonova që t’iu dërgonte atyre topa apo një raketë tenisi me një autograf. Këtë vit, unë kam nderit e madh që këtë mirënjohje t’ia jap legjendës së gjallë, Novak Djokovic, që është dëshmi se atletët janë ndoshta ambasadorët më të mirë të vendit tonë në botë”, tha Daçiç gjatë ceremonisë.

Lexo edhe :   Reperi i njohur Gjiko dënohet nga gjykata

Në këtë ceremoni ka qenë i pranishëm edhe ambasadori i SHBA-së në Serbi, Anthony Godfrey, i cili ka publikuar një fotografi të Daçiç dhe Djokovic.

“Këtë mëngjes, pata nderin që të isha pjesë e pritjes në ceremoninë e shënimit të Ditës së Diploamcisë Serbe, në të cilën ministri Daçiç prezantoi çmimin për Novak Djokovic”, ka shkruar Godfrey në llogarinë e tij në Twitter.

Serbia është duke e përdorur tenistin Novak Djokovic. Këtë e ka konfirmuar edhe Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, duke vërtetuar se e ka përfshirë në misionet e tij diplomatike.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pandemia/ Rezulton pozitiv një mjek tek Urgjenca e Traumës

Një tjetër mjek shqiptar ka rezultuar pozitiv me koronavirus ditën e sotme. Raportohet se bëhet fjalë për një mjek tek Urgjenca e Traumës. Ndërkohë, stafi...

Trump u bën presion guvernatorëve të rihapin shkollat

Megjithë një rritje së fundmi të numrit të të prekurve nga koronavirusi, të martën në aktivitete të ndryshme në Shtëpinë e Bardhë zyrtarët e...

Media greke: Ambasadorja shqiptare ishte përfshirë në vjedhjen e 100 pasaportave

Shkarkimi i ambasadores shqiptare në Athinë, Ardiana Hobdari dhe trupit diplomatik, nuk ka kaluar pa komente nga mediat greke. Protothema shkruan se shkarkimi ka ardhur...

Merkel: Brenda vitit, të hapen kapitujt e negociatave me Tiranën dhe Shkupin

Kancelarja gjermane Angela Merkel u shpreh ditën e sotme në Parlamentin Europian se brenda vitit duhet të hapen kapitujt e negociatave me Tiranën dhe...

“U tregoj me fakte si u zbatua marrëveshja e UDB me Sigurimin”/ Dëshmia e rrallë e Gani Ratkocerit

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur e tragjike të emigrantëve kosovarë në Shqipëri, e cila vjen nëpërmjet intervistës me studjuesin, shkrimtarin dhe historianin,...