E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

Skandali/“E arrestuan se përqeshi Ramën”, Manjani del me thirrjen urgjente

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar lidhur me shoqërimin në polici të një gruaje 45-vjeçare, pasi kjo e fundit ka qeshur gjatë një aktiviteti të kryeministrit Edi Rama në Tiranë. Më tej është bërë shoqërimi në polici, me arsyetimin se kishte prishur rendin dhe qetësinë publike. Rasti në fjalë ka ndodhur në datën 15 tetor në kryeqytet, në rrugën “Fuat Toptani”, ku gruaja, 45-vjeçarja Teuta Baçi është vënë në pranga, pasi akuzohej për prishje të qetësisë publike.

Rasti flagrant është publikuar në rrjetet sociale nga gazetarja Anila Hoxha, e cila ka siguruar dhe dokumentin e Policisë së Shtetit për aktin e shoqërimit. Në dokument thuhet se një grua nga Dibra është arrestuar dhe shoqëruar në polici, vetëm sepse ka qeshur me zë të lartë, gjatë kohës që në rrugë kalonte kryeministri Edi Rama.

Manjani shprehet se shoqërimi pa shkak ligjor dhe në mënyrë masive i njerëzve në polici, është simptomë e rëndë e policimit abuziv. Duke qëndruar në të njëjtën linjë, po sipas tij, trajtimi i të shoqëruave si të dënuar apo si ndëshkim për diçka, quhet vetëgjyqësi dhe duhet dënuar.

Statusi

Policia e Shtetit jo sot, por ka kohë që është një sjellje flagrante antiligj, sa i takon shoqërimit të njerëzve në polici.

Shoqërimi i zonjës me arsyetimin “ça ke që qesh”, është fundi i çdo llogjike!!!

Nuk mund të mos përmendim me këtë rast sjelljen brutale të saj në abuzim të plotë me ligjin dhe detyrën kur:

Lexo edhe :   Kuvendi merr leje nga Komiteti Teknik i Ekspertëve, për seancën e së enjtes

-përdori gaz lotsjellës ndaj banorëve civilë në banesat e tyre tek bulevardi i ri,

-rrahu barbarisht tek unaza e re njerëz pa lidhje,

-dhunoi jo proporcionalisht njerësit dhe haptazi pa ligj shembi Teatrin Kombëtar, -arrestoi dhe ndërhyri në banesa private tej orareve të lejuara dhe rregullave bazë të privatësisë protestues që nga Kukësi e deri në Vlorë,

Lexo edhe :   Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

-kontrolloi e paautorizuar nga gjykata me skafandra e veshje anti plumb në banesat e gjykatësve,

-rrahu e të riun tek diga e liqenit (pavarësisht sjelljes së mamasë së tij),

-U soll keq dhe shumë keq në raport me ligjin në pandemi, etj etj…

Por shoqërimi pa shkak ligjor dhe në mënyrë masive i njerëzve në polici është simptomë e rëndë e policimit abuziv.

Më keq akoma trajtimi i të shoqëruave si të dënuar apo si ndëshkim për diçka, (le pastaj kur kjo diçkaja është urdhër i të madhit) quhet vetgjyqsi dhe duhet dënuar.

Këtë sjellje abuzive, haptazi kundër ligjit mund ta ndalojë vetëm Prokuroria dhe Drejtësia. Nuk e ndalon politika, por Drejtësia!

Është momenti që drejtësia të tretojë që është të paktën mbi policinë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kur komunizmi tentoi shkatërrimin e familjes, fëmijët denonconin prindërit

Komunizmi cilësohet shpesh si më i tmerrshëm se fashizmi. Kjo pasi veç terrorit, burgosjeve dhe vrasjeve, synoi të shkatërrojë qelizën bazë të shoqërisë; familjen. Në...

Ministria e Shëndetësisë: Qëndro në shtëpi nëse ke simptoma të gripit

Ministria e Shëndetësisë ka shpërndarë një udhëzues për të gjithë punonjësit që kanë shenja të gripit, duke i kërkuar atyre të punojnë nga shtëpia. “Kufizo...

Vendimi/ Dhunoi arbitrin, Disiplina fal futbollistin lushnjar

Ish-futbollistit të Shkumbinit, Andi Bakiasi, i është hequr me kusht përjashtimi përjetë nga futbolli për dhunimin e gjyqtarit të sfidës së sezonit të kaluar...

Koronavirusi i përkeqëson shëndetin, trajneri i Kukësit niset drejt Turqisë

Për shkak të gjendjes së rënduar të trajnerit të Kukësit prej koronavirusit, është marrë vendimi për ta transportuar drejt Turqisë. Trajneri i Kukësit, Skënder...

Të dashur mjekë!Basha po ju mbron, siç do të mbrohej po të ishte në vendin tuaj

Nga: Mero Baze Një kolege e zyrës së Lulzim Bashës në zyrat e UNMIK në Kosovë, më pati treguar një detaj interesant nga puna e...