E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Situatë e rëndë nga koronavirusi në Greqi, të intubuarit nuk kanë shtretër

Koronavirusi ka ‘mbërthyer’ Greqinë Veriore, ku spitalet janë nën presion të madh dhe shtretërit e ICU janë të zënë në një përqindje jashtëzakonisht të madhe. Konkretisht, në spitalet AHEPA të gjitha shtretërit e ICU janë të zëna. Katër pacientë janë intubuar jashtë njësisë së kujdesit intensiv.

“Këtë mëngjes kishte gjashtë raste të intubuara të koronavirusit në një klinikë, në një listë pritjeje në AHEPA që nga mbrëmë”, thotë presidenti i POEDIN, Michalis Giannakos, duke folur për Mega.

Sipas informacioneve nga LIVE NEWS, dy pacientët arritën të gjejnë një shtrat dhe u shërbyen ndërsa katër mbetën të intubuar në një repart të përbashkët të spitalit. Të gjashtë pacientët janë të pavaksinuar.

“Shkalla e vdekshmërisë është shumë e lartë në të gjitha njësitë e kujdesit intensiv. Ju nuk keni një mushkëri që të oksigjenohet. E gjithë mushkëria është shkatërruar. Nëse shihni një mushkëri, nëse shihni një rreze x ose një skanim CT të një personi të rëndë me covid, do të keni frikë”, thotë drejtori i shërbimit mjekësor të spitalit të Serresit, Dimitris Balaxis.

Në Kavala, shtatë nga shtatë shtretër të kujdesit intensiv janë të zënë. Në spitalin e Aleksandropolisit kanë mbetur vetëm tre shtretër bosh.

Burimi i lajmit: newsbeast. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ish-banori i “Big Brother”: Donaldi nuk është fitues, mes çiftit s’ka dashuri

Ish-banori i “Big Brother”, Adi Pojana, teksa ishte i ftuar në studion e “Shqipëria Live”, ka komentuar lidhjen e shumëpërfolur mes Donaldit dhe Beatrix. Për...

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...

“Jam në Dubai, s’jam arratisur”/ Nipi i deputetit të PS-së: Ngjarje e stisur

Ramazan Rraja, nipi i deputetit socialist, Rrahman Rraja konfirmon se nuk është arratisur, pasi akuzohet se së bashku me dy persona të tjerë, kanë...

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...