E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar “fosilet” e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në orbitën e Jupiterit, për të studiuar dy grupe asteroidësh që vërshojnë para dhe pas gjigantit të gazit.

Shkencëtarët e agjencisë hapësinore amerikane (Nasa) thonë se objektet kanë mbetur nga formimi i planetëve. Si të tillë, këta trojanë, siç njihen, mbajnë të dhëna të rëndësishme në lidhje me evolucionin e hershëm të Sistemit Diellor.

Ngritja në bordin e një rakete Atlas-V nga Stacioni i Forcës Hapësinore Cape Canaveral në Florida, vazhdoi sipas orarit në 05:34 EDT (09:34 GMT; 10:34 BST). Nasa ka shpenzuar fillimisht 981 milion dollarë (720 milion), mbi 12 vjet, për misionin. Në këtë kohë, sonda Lucy do të vizitojë shtatë trojanë. Ekziston një fosil i famshëm njerëzor nga Afrika që u mbiquajt Lucy, i cili na mësoi shumë se nga erdhi specia jonë.

Dhe ky mision i ri i NASA -s merr frymëzim të drejtpërdrejtë – dhe emrin – nga ajo histori e origjinës, përveç fosileve që kërkon anija kozmike janë qindra miliona kilometra nga Toka, duke rrethuar Diellin në formim me Jupiterin.

“Asteroidet trojan udhëheqin ose ndjekin Jupiterin në orbitën e tij me rreth 60 gradë,” shpjegoi Hal Levison, drejtuesi kryesor i Lucy-t nga Instituti i Kërkimeve Jugperëndimore (SwRI) në Boulder, Colorado.

“Ato mbahen atje nga efekti gravitacional i Jupiterit dhe Diellit. Dhe nëse vendosni një objekt atje në fillim të historisë së Sistemit Diellor, ai ka qenë i qëndrueshëm përgjithmonë. Pra, këto gjëra në të vërtetë janë fosilet e asaj nga të cilat planetët u formuan”, u tha ai gazetarëve.

Lucy do të përdorë instrumentet e saj për të studiuar objektet me madhësi të qytetit (dhe më të mëdhenjtë), duke detajuar formën, strukturën, tiparet e sipërfaqes, përbërjen dhe temperaturën e tyre.

Nëse trojanët janë bërë nga të njëjtat lloje të materialeve si hënat e Jupiterit, do të sugjeronte që ata të formoheshin në të njëjtën distancë nga Dielli me gjigantin e gazit. Por kjo nuk është pritshmëria.

“Nëse, për shembull, ato janë bërë nga llojet e gjërave që ne shohim shumë më larg në atë që ne e quajmë Brezi Kuiper, atëherë kjo na tregon se ata mund të jenë formuar atje dhe pastaj në një moment janë tërhequr brenda”, tha shkencëtarja e misionit SwRI, Dr Carly Howett.

“Ky mision është një test i modeleve tona. Ne kemi këtë teori, se ka pasur një ri-mashtrim të madh të objekteve në fillim të historisë së Sistemit Diellor, kur disa gjëra u hodhën jashtë në mënyrë gravitacionale dhe disa u hodhën brenda”, tha ajo për BBC News.

Dinamikët e Sistemit Diellor zbuluan se nëse sonda kthehet periodikisht për të bërë një fluturim të Tokës, ajo mund të përdorë një efekt goditjeje për të vizituar të dy grumbujt trojan.

Nisja e së shtunës do të shihte që Lucy të takohej me grupin kryesor të trojanëve në 2027/28, e ndjekur nga një turne në grupin pasues në 2033. Distanca e përgjithshme e udhëtimit është mbi 6 miliardë km (4 miliardë milje).

Donald Johanson – Prill 2025

Lucy gjithashtu do të vizitojë një lloj tjetër asteroidi gjatë rrugës për në orbitën e Jupiterit – një objekt i quajtur Donald Johanson, sipas paleoantropologut që zbuloi skeletin fosil të njeriut etiopian në 1974.

Anija kozmike ndan shumë trashëgimi inxhinierike me misionin e New Horizon të NASA -s, i cili bëri fluturimin e parë – dhe deri më sot – të Plutonit në 2015.

Lucy mbart versione të përditësuara të disa prej instrumenteve kryesore të New Horizons. Një ndryshim i madh është burimi i energjisë. Ndërsa sonda Plutoni e mori energjinë nga një bateri bërthamore, Lucy po fluturon me dy panele diellore.

Këto “krahë” janë të mëdhenj, mbi 7 m në diametër. Ato duhet të jenë aq të mëdha sa të gjenerojnë energji elektrike, të mjaftueshme për të drejtuar sistemet e anijes në distancën më të zbehtë të orbitës së Jupiterit.

“Kur jemi pranë Tokës, ato krahë kanë fuqi rreth 18.000 vat. Kjo do të ishte ekuivalente me fuqizimin e shtëpisë sime dhe të disa fqinjëve të mi”, shpjegoi Katie Oakman, nga prodhuesi i anijeve kozmike Lockheed Martin.

“Megjithatë, kur fluturojmë Lucy -n drejt asteroideve trojan, ne kemi vetëm rreth 500 vat fuqi. Kjo do të ndizte vetëm disa llamba, dhe nuk do të ishte e mjaftueshme për të ndezur mikrovalën time në mëngjes për të ngrohur kafenë time”.

Për fat të mirë, instrumenteve të Lucy -t i duhen vetëm 82 vat për të bërë punën e tyre. Lucy përfaqëson një fazë tjetër në atë që po rezulton të jetë një epokë e artë për studimin e asteroidëve nga NASA.

Misioni i agjencisë Osiris-Rex po kthehet në shtëpi, pasi mori mostra nga sipërfaqja e një objekti të njohur si Bennu. Vitin e ardhshëm, NASA do të lëshojë anijen kozmike Psyche në një asteroid metalik, të quajtur edhe Psyche.

“Eshtë me të vërtetë koha për asteroidët, dhe unë pres një hap në mirëkuptim”, tha Dr Thomas Zurbuchen, administratori i asociuar për shkencën. “Për të kuptuar çdo popullsi, ne kemi nevojë për matje të shumta të llojeve të ndryshme të asteroidëve. Kjo është pikërisht ajo që ne po bëjmë.

“Ju nuk e përmendët atë, por unë do të them. Asteroidët mund të kërcënojnë Tokën, dhe në nëntor ne do të nisim një eksperiment përplasjeje të quajtur Dart. Ai do të pasohet nga misioni Hera i Evropës”, tha ai për BBC News.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...