E diel, 20 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Sikur thirrja e Ilir Metës për Serbinë, të ishte bërë edhe për Shqipërinë

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vrau me thikë në zemër 33-vjeçarin pasi u zunë për rrugën, arrestohet autori i dyshuar në Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar autorin e dyshuar të ngjarjes së djeshme ku ndërroi jetë 33-vjeçari, Idajet Dulla. Ai është shtetasi Arbër Kote, 26-vjeç,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Nga: Alfred Peza

Do mundohem të bëj një ushtrim të thjeshtë publicistik, me një deklararatë të Presidentit të Republikës, drejtuar banorëve të Luginës së Preshevës në Serbi. Përmes saj, Ilir Meta i bën thirrje faktorit shqiptar atje, që të marri pjesë sa më masivisht si në zgjedhjet e përgjithshme lokale, ashtu edhe në ato Parlamentare.

Duke presupozuar se Kreu i Shtetit i do realisht njësoj si shqiptarët e Serbisë jugore, ashtu edhe shqiptarët e tjerë në Ballkan e kudo në botë, po i zëvendësoj ata në deklaratën e botuar në website-n zyrtare të Presidencës, me opozitarët e Shqipërisë. I bindur si gjithë të tjerët edhe unë, se Ilir Meta sigurisht që e do Shqipërinë, më shumë sesa Serbinë.

Ky ushtrim publicistik, nuk tenton të provokojë askënd dhe asgjë. Ai thjeshtë ka për qëllim që ta vendosi fjalët e Nr. 1 të shtetit sipas “parimit të reciprocitetit”, në të njëjtin kontekst si me zgjedhjet e 26 prillit 2020 në Serbi, ashtu edhe me ato që u zhvilluan më 30 Qershor 2019 në Shqipëri. Në këtë mënyrë kemi mundësi që të shohim, nëse Presidenti ynë ka të njëjtën qasje dhe standard përballë proceseve zgjedhore pavarësisht se ku zhvillohen ato, apo jo!

DEKLARATA E PLOTË:

10 shkurt 2020

Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta ka ndjekur dhe ndjek me vëmendje të gjitha zhvillimet në vend, e në mënyrë të veçantë zhvillimet politike lidhur me zgjedhjet e ardhshme në Shqipëri.

Presidenti Meta ka bërë thirrje në vijimësi për zgjidhjen në mënyrë demokratike të të gjitha çështjeve që shqetësojnë opozitën dhe mbështetësit e tyre. Në këtë kontekst, pjesëmarrja e Partisë Demokratike, Lëvizjes Socialiste për Integrim dhe aleatëve të tyre në zgjedhjet e përgjithshme lokale të 30 qershorit 2019, është me rëndësi madhore për Shqipërinë.

Lexo edhe :   KE kritika për ligjin anti-shpifje, Meta: Duhet reflektuar sa më parë

Presidenti Meta inkurajon të gjitha forcat politike të “Opozitës së Bashkuar” të marrin pjesë në zgjedhje, të unifikojnë qëndrimet, në mënyrë që të maksimalizojnë rolin dhe kontributin e tyre në institucionet e ardhshme në nivel lokal.

Lexo edhe :   KE kritika për ligjin anti-shpifje, Meta: Duhet reflektuar sa më parë

Presidenti Meta shpreh bindjen se pjesëmarrja sa më masive e qytetarëve shqiptarë në zgjedhjet vendore, gara demokratike e të gjitha subjekteve politike për rritjen e përfaqësimit, si dhe bashkëpunimi i tyre i ngushtë me faktorin ndërkombëtar, do të garantojnë forcimin dhe rritjen e kontributit të opozitës në Shqipëri.

Kaq.

Të gjithë jemi dëshmitarë se Presidenti i Republikës Ilir Meta, nuk e bëri në Shqipëri një deklaratë si kjo e sotmja, për shqiptarët e Luginës së Preshevës në Serbi.

Përkundrazi.

Atëherë kur duhej të dilte në rolin e tij paqtues mbi palët, si “Kryetar i Shtetit dhe përfaqësues i unitetit të popullit” siç e përcakton edhe neni 86/1 i Kushtetutës, ai i hodhi benzinën zjarrit të protestave të opozitës në rrugë. Duke ç’dekretuar datën e zgjedhjeve, Ilir Meta jo vetëm që inkurajoi bojkotimin e tyre, por doli edhe në rolin e frymëzuesit të një “revolucioni” artificial me nxitje nga lart.

Nuk kam asgjë me deklaratën e Presidentit të Republikës së Shqipërisë drejtuar shqiptarëve të Luginës së Preshevës, për të marrë pjesë në zgjedhjet e radhës në Serbi.

Përkundrazi.

Ajo është politikisht korrekte. Deklarata është gjëja e duhur, e bërë në kohën e duhur, e shkruar në mënyrën e duhur dhe e adresuar në rrugën e duhur.

Ajo që më shqetëson në këtë rast, është thjeshtë besueshmëria e qytetarit Nr. 1 të Republikës së Shqipërisë, përballë fqinjëve tanë. Sepse Ilir Meta nuk mund të meret seriozisht në Beograd, duke kërkuar që të zbatohet nesër një standard, të cilin ai dje nuk arriti që ta inkurajojë për zbatim edhe në zgjedhjet e 30 Qershorit në Shqipëri.

Përkundrazi!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

PD: Mësuesit po shfrytëzohen si skllevër, qeveria të marrë masa

Eksperti i Arsimit në PD Ndriçim Mehmeti, deklaroi se mësuesit po shfrytëzohen si skllevër dhe se detyrohen të punojnë me 2, 3 dhe 4...

Balla nga asambleja e PS në Belsh: Hapja e listave tashmë është fakt, humbësit të heqin dorë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla ka marrë pjesë në mbledhjen e Asamblesë Socialiste të Belshit, në kuadër të takimeve organizative dhe...

“E akuzonte se ka 3-4 dashnore”, flet babai i të riut që tentoi vetëvrasjen në Fier

Lidhur me ngjarjen e djeshme ku Elton Meta ka kanosur me armë familjen e bashkëshortes së tij e më pas ka tentuar të vetëvritet...

Alarmante/ Rriten frikshëm shifrat e infektimeve në Francë

Shifrat në Francë vazhdojnë rritjen alarmante për shkak të koronavirusit. Vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar 13.498 raste të reja me Covid-19,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...