E premte, 10 Prill, 2020
15 C
Tirana

“Si të shmangim recesionin, pa rritur borxhin”, Meta jep ‘goditjen’ e radhës për koronavirusin

loading...

Presidenti Ilir Meta bën thirrje që propozimet që vijnë nga ekspertë për përballimin e situatës ekonomike e sociale, të merren në konsideratë! Kreu i Shtetit, ka publikuar një shkrim nga Irena Beqiraj, e cila hedh ide si të shmanget recesioni pa rritur borxhin.

Sipas tij, propozimet duhen mirëpritur në interesin më të mirë të vendit dhe qytetarit, jo vetëm tani, por dhe në perspektivë afatgjatë.

“Të gjitha idetë dhe propozimet realiste e konstruktive për përballimin e situatës ekonomike e sociale, për shkak të emergjencës të shfaqur, me qëllim menaxhimin sa më efektiv e të suksesshëm, duhen mirëpritur e studiuar me përgjegjshmëri dhe vizion në interesin më të mirë të vendit dhe qytetarit, jo vetëm tani, por dhe në perspektivë afatgjatë”, shkruan ai.

Me një shkrim të titulluar: “Si të shmangim recesionin, pa rritur borxhin”, theksi vihet tek pandemia e cila është goditja më e madhe që ka pësuar ekonomia botërore që nga kriza financiare e një dekade më parë.

Shtrirja e dëmit ekonomik do të varet nga shpejtësia e reagimit, si dhe nga koordinimi i politikave monetare dhe fiskale.

- Reklama -
loading...

Më shumë nga kategoriaTë fundit

“Po të fal që ke thyer karantinën”, si u zbulua 43-vjeçari që u bënte presion njerëzve

Pandemia që ka përfshirë Shqipërinë, ka izoluar shqiptarët brenda shtëpisë. Oraret që shfrytëzohen për të dalë respektohen në një masë të madhe nga ana...

Shkencëtarët nxjerrin videon si infektohen njerëzit nga COVID-19 në një supermarket (VIDEO)

Mjafton që një person i infektuar të kollitet, për të shpërndarë infeksionin në mënyrë të shpejtë, e po kaq të frikshme në ambientin ku...

Toka nuk gjen qetësi/ Dy lëkundje tërmeti në Greqi e Turqi brenda pak minutave

Dje në Shqipëri u ndjenë disa lëkundje tërmeti. Fatmirësisht lëkundjet nuk kanë qenë të forta. Lëkundja më e fortë ka qenë ajo e orës...

FMN-ja paralajmëron depresionin më të thellë që nga vitet ’30

Drejtorja menaxhuese e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva ka paralajmëruar se pandemia e koronavirusit mund të shkaktojë depresionin më të thellë ekonomik në botë...

Dyshohej se ishte i infektuar, mjekët e ndjekin me vrap (FOTO)

Në botë janë raportuar plot raste kur pacientët e infektuar me koronavirus nuk i janë bindur mjekëve. Madje në një rast, një qytetar ka...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT