E mërkurë, 23 Shtator, 2020
24 C
Tirana

Si ta ndryshoni tërësisht jetën me këto veprime të thjeshta

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Bilanci/ Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë humbur...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Ndryshimi i stilit të jetës, nuk është diçka e lehtë. Duhen shumë kohë, përpjekje dhe këmbëngulje. Gjithsesi, të gjitha ndryshimet kryesore nisin me disa rregullime të vogla, dhe këtu ka mijëra gjëra të vogla që mund të bëni çdo ditë për të përmirësuar mirëqenien tuaj fizike dhe mendore.

Shtriqni muskujt tuaj

Qëndrimi për orë të tëra ulur, mund të dëmtojë shumë trupin tuaj në një periudhë afatgjatë. Ekspertët rekomandojnë shtriqjen e muskujve të trupit, kordinuar me frymëmarrjen për të paktën 30 minuta. Kjo praktikë, do të mbrojë jo vetëm trupin tuaj, por do të ruajë freskinë e mendjes.

Korrigjoni qëndrimin e trupit tuaj para kompjuterit

Qëndrimi i gjatë para kompjuterit gjatë mund të shkaktojë dhimbje në shpinë, t’ju bëjë më të prirur ndaj lëndimeve, dhe madje t’ju sjellë probleme me frymëmarrjen. Ekpertët rekomandojnë të shpenzoni 10-15 minuta në ditë, duke punuar për të korrigjuar qëndrimin e trupit tuaj kur punoni në kompjuter.

Telefonojini një miku të vjetër

Ekspertët thonë se kjo gjë mund t’ju nxisë seriozisht humorin pozitiv. Shpeshherë, depresioni dhe simptomat e lidhura me të, rrjedhin nga ndjenja e vetmisë, apo mungesa e qëllimeve në jetë. Biseda në telefon me një mik të vjetër, do të bëjë t’i kujtoni vetes se në fakt ka shumë njerëz që kujdesen për ju.

Ndihmoni dikë që është në nevojë

Të bësh një ose dy akte mirësjelljeje çdo ditë, nuk të kushton asgjë. Dhe siç vëren Len Saunders “arti i të dhënit”, është gjithmonë një hap i shkëlqyeshëm, për ta bërë veten një person më të mirë.

Dremisni nga pak çdo ditë

Të marrit një sy gjumë gjatë drekës, mund t’ju ​​ndihmojë të ndjeheni të rifreskuar dhe rigjeneruar. Sipas Fondacionit Kombëtar të Gjumit në SHBA, gjithçka që ju nevojitet janë 20 minuta gjumë, që do t’ju bëjë të ndjeheni më energjik, më i përqendruar, dhe me një qasje më pozitive ndaj jetës.

Bëni një banjo me ujë të ngrohtë

Uji i nxehtë ka përfitime të mahnitshme shëndetësore, si fizike ashtu edhe mendore, thotë instruktorja e jogës Elizabet Shuler. Ajo do të lehtësojë muskujt e lënduar, do t’ju ndihmojë të relaksoheni, të zvogëloni inflamacionin në trupin tuaj, por edhe të luftojë depresionin.

Shkoni në palestër

Endorfina natyrore që çlirohet nga stërvitja fizike, mund të rrezatojë pozitivitet në mendje, trupin dhe shpirtin tuaj, shpjegon traineri personal Skot Tompson. Dhe nuk keni nevojë të kaloni orë të tëra në palestër. Një studim i vitit 2012 në SHBA, zbuloi se burrat që ushtroheshin për 30 minuta në ditë, kishin të njëjtat përfitime si ata që qëndronin 1 orë në ditë në palestër.

Shëtisni në natyrë

Ecja është një nga aktivitetet më të dobishme për ne, thotë mjeku Nikolla Gjorgjeviç, këshilltar në “HealthCareers”. Sipas tij, skeleti dhe muskujt tanë, janë bërë për të ecur. Një studim i vitit 2019, zbuloi se ecja në natyrë për vetëm 20 minuta në ditë, mund të ulë ndjeshëm nivelet në gjak të kortizolit, hormonit të stresit.

Meditoni

Kur ndiheni të stresuar dhe të mbingarkuar emocionalisht, një seancë e shkurtër meditimi mund t’ju ndihmojë të qëndroni të qetë dhe të vazhdoni përpara. Një studim i vitit 2014, vërtetoi se vetëm 30 minuta meditim, mund të kenë të njëjtin ndikim tek ankthi dhe depresioni që kanë edhe ilaçet antidepresive.

Caktojini vetes objektiva, dhe synoni t’i arrini ato

“Karta e rezultateve” është një mjet strategjik i krijuar nga sipërmarrësi social Dejv Mejzën, bashkautor i librit ‘Madhësia e ëndrrave tuaja’. Ai ka tre përbërës: synimin që doni të arrini; datën që shpresoni ta arrini atë qëllim; dhe hapat që do të ndërmerrni për të arritur këtë qëllim.

Mbani për disa orë larg telefonin tuaj celular

Në një studim i vitit 2013, zbuloi se përdorimi i telefonit celular shoqërohej me rritjen e niveleve të ankthit. Ndaj distancimi qoftë edhe për 30 minuta nga telefoni, mund t’ju ndihmojë të keni një shëndet të mirë në planin afatgjatë. “Lëreni telefonin tuaj në shtëpi, para se të dilni për një shëtitje, apo të hani një darkë jashtë shtëpisë”, sugjeron trajnerja e suksesit Liza Misho.

Reflektoni çdo mbrëmje kur ktheheni në shtëpi

Kaloni disa minuta duke reflektuar si kaloi dita tuaj. “Pyesni veten se çfarë vlerësoni tek dita që sapo iku, atë që mësuat apo realizuat, dhe si mund ta kishit bërë edhe më të mirë ditën tuaj. Gëzojuni çdo përparimi që keni bërë, dhe atë për të cilin jeni krenarë. Lini mënjanë çdo mendim negativ, dhe mos harroni: Nesër është një fillim i ri”, thotë Misho.

Mësoni një gjuhë të re

Siç e tregon edhe një studim i vitit 2014, mësimi i një gjuhe të re, është një mënyrë e shkëlqyr për të mbajtur mendjen në formë. Dhe me aplikacione si “Babbel” që ofrojnë seanca 10-15 minutëshe, mësimi i një gjuhe të re të huaj, është mëse e mundur. Mund të mësoni gjatë rugës për në punë, pak para të flini apo ndërsa punoni. Brenda disa javësh, do të zbuloni se kujtesa juaj është më e mprehtë, dhe aftësitë tuaja gjuhësore janë përmirësuar shumë.

Shkoni për të fjetur 30 minuta më parë

Çdo minutë gjumë ka shumë rëndësi, ndaj fjetja 20-30 minuta më herët se zakonisht, mund t’ju bëjë më të fortë dhe më të shëndetshëm. Trupi juaj shërohet dhe rikuperohet shumë gjatë gjumit.

TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Procesi “Hajdari” ka nevojë të rigjykohet bazuar mbi motivin e vrasjes

Nga Mero Baze Ka një ngazëllim pa kuptim, lidhur me lajmin se Prokuroria ka vendosur të thërrasë si dëshmitar në gjyqin ndaj Izet Haxhisë, Sali...

Rritja e pagave të mjekëve e infermierëve, Denaj tregon se kur do të kalojë vendimi

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Anila Denaj, ka deklaruar se rritja e pagës së mjekëve dhe infermierëve do të bëhet në masën 40%. E ftuar...

Iu sekuestrua makina e blinduar, reagon ish-drejtori i Policisë së Elbasanit

Ish-drejtori i Policisë së Elbasanit, Edmond Koseni, ka reaguar pas shoqërimit të djeshëm në Polici dhe sekuestrimit të makinës së blinduar. Në një prononcim për...

​Britania planifikon të infektojë qëllimisht kandidatët për vaksinën anti-Covid

Gazeta britanike “Financial Times” bën me dije se në ditët në vijim do të zhvillohet një provë klinike në Britaninë e Madhe. Sipas gazetës, gjatë...

Erdogan telekonferencë me Mitsotakis për zgjidhjen e krizës

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan dhe kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, do të zhvillojnë një telekonferencë, pas komunikimit me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kreun e...