E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Si janë 24 orët e fundit të jetës së një të dënuari me vdekje në SHBA

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Sipas Qendrës së Informacionit të Dënimeve me Vdekje në SHBA (DPIC), aktualisht në burgjet amerikane ndodhen rreth 2.500 të dënuar që presin të përballen me ekzekutimin më vdekje në 29 nga 50 shtetet e vendit, ndërsa 21 shtetet e tjera e kanë hequr dënimin me vdekje.

SHBA-ja është një nga vendet e pakta perëndimore që praktikon ende dënimin me vdekje. Më shpesh dënimi me vdekje jepet për krimin e vrasjes, edhe pse në nivelin federal mund të vendoset gjithashtu për krimin e spiunazhit, tradhtisë kombëtare, trafikut të drogës në shkallë shumë të gjerë, apo përpjekjes për vrasjen e një dëshmitari apo oficeri të policisë.

Kritikët e ekzekutimit më vdekje – mes tyre, Helen Prejean, autore e librit “Të vdekurit që ecin” – argumentojnë se kjo lloj mase radikale nuk e frenon në të vërtetë krimin.

Ndërkohë fakt është që dënimi më vdekje ka prirjen të zbatohet në mënyrë të pabarabartë – shumë më tepër njerëz me ngjyrë janë të dënuar me vdekje sesa të bardhë – ndërsa ky lloj dënimi ka tendencën të merret në rastet kur i pandehuri ka në rastin më të mirë një avokat jo të mirë apo edhe të paaftë.

Fondi i Mbrojtjes Ligjore dhe Edukimit (NAACP), i cituar nga Qendra e Informacionit të Dënimeve me Vdekje, thotë se pjesa më e madhe e të dënuarve me vdekje janë kryesisht meshkuj, ku nga 2.500 prej tyre vetëm 53 janë gra.

Shumica e ekzekutimeve sot kryhen përmes injeksionit vdekjeprurës

Sipas CNN 22 persona u ekzekutuan me vdekje në Shtetet e Bashkuara gjaë vitit 2019. Të dënuarit ekzekutohen shpesh përmes injeksionit vdekjeprurës. Dr.Allen Olt, ish-Drejtori i Burgjeve për Shtetin e Xhorxhias, deklaroi për gazetën britanike ”The Mirror” se rutina e të dënuarit në orët e fundit të jetës, e përshkruar në manualin e politikave të departamentit, përcaktohet në detaje “orë për orë, madje edhe minutë pas minute”.

Lexo edhe :   Shtëpia e Bardhë: "Nuk do ta kontrollojmë koronavirusin"

Një mbrëmje para ekzekutimit, i burgosuri zhvendoset nga qelia e tij në “seksionin e vdekjes” për në vendin e ekzekutimit – në “shtëpinë e vdekjes”. Ai kontrollohet në detaje, dhe më pas vihet në pranga.

Lexo edhe :   Shtëpia e Bardhë: "Nuk do ta kontrollojmë koronavirusin"

Pushimi i asaj nate finale, do të monitorohet vazhdimisht nga rojet e burgut. Pavarësisht nëse kanë fjetur apo jo gjatë natës, të burgosurit e dënuar me vdekje zgjohen që në orën 4:30 të mëngjesit. Ata lejohen të flasin me miqtë ose anëtarët e familjes, të bëjnë telefonatat e fundit, dhe ndoshta të bisedojnë me ndonjë nga klerikët e burgut.

Vizitorët e fundit largohen në orën 8 të mëngjesit, duke e lënë të dënuarit vetëm në praninë e personelit të burgut. Ky është momenti kur testohet pajisja që bën ekzekutimin.

Disa shtete e përdorin ende karrigen elektrike

Të burgosurit i shërbehet dreka – ushqimi standard i burgut – në orën 10:30. Nëse ekzekutimi do të kryhet përmes karriges elektrike, koka e të burgosurit rruhet në zero në orën 3 pas mesnate. Një gjysmë ore më vonë i dënuari bën një dush, dhe më pas i jepet një uniforme e re për ta veshur.

“Vakti i fundit” shërbehet në orën 4 të pasdites. Ai mund të jetë ose jo i bollshëm, pasi shumica e shteteve kanë një kufizim buxhetor. Dëshmitarët që do të marrin pjesë në ekzekutim mbërrijnë në orën 5 të pasdites.

“Shëtitja e fundit” kryhet zakonisht ndërmjet orës 6-8 të pasdites. Injeksioni vdekjeprurës përgatitet rreth 15 minuta më parë. Zona ku ndodhen dëshmitarët e ekzekutimit ndahet nga një mur, me një dritare midis tyre dhe dhomës së vdekjes.

Perdja hapet, dhe është koha për një deklaratë përfundimtare nga i dënuari, edhe pse në shtetin e Pensilvanisë lejohet vetëm një deklaratë me shkrim. Prifti shtrëngon duart mbi të burgosurin. Dhe pastaj i dënuari shkon në botën tjetër.

Burimi: https://www.grunge.com/211401/what-the-final-24-hours-of-a-prisoner-on-death-row-are-like/

Përshtati TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...