E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Si do shkarkohet Lulzim Basha? Berisha paralajmëron lëvizjen e radhës

Në datën 18 dhjetor, në të njëjtën ditë kur Lulzim Basha ka thirrur Kuvendin në Pallatin e Kongreseve, Komisioni për Rithemelimin e PD-së do të mbajë referendumin për të zyrtarizuar shkarkimin e tij.

Komisioni i Rithemelimit ka publikuar njoftimin mbi mbajtjen e referendumit për shkarkimin e Lulzim Bashës. Referendumi do të zhvillohet më 18 dhjetor, ditën kur do ta mbahet Kuvendi i PD-së, ndërsa orari i votimit do të jetë nga 08:00 deri në orën 17:00.

Ngjarja e së shtunës, shënoi kulmin e një lufte tre mujore mbi lidershipin e Partisë Demokratike.

Basha lëvizi kundër ish-mentorit të tij, pasi Shtetet e Bashkuara në maj e shpallën Berishën “person non-grata”. Kreu i PD-së e përjashtoi Berishën nga grupi parlamentar i partisë, në prag të seancës së parë të Parlamentit në shtator, pas zgjedhjeve të përgjithshme të prillit që demokratët humbën ndaj socialistëve në pushtet për të tretën herë radhazi.

Një ditë më parë, trupa diplomatike me në krye ambasadoren e SHBA-së, Yuri Kim, zhvilluan një takim me liderin e PD-së, Lulzim Basha.

Në përfundim të këtij takimi, kreu demokrat tha se takimi ishte për të djeshmen, të sotmen dhe të ardhmen. Këto janë provat se Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe vendeve të Bashkimit Europian janë rreshtuar në krah të kreut demokrat, Lulzim Basha, në përplasjen me ish-kryeministrin Sali Berisha.

Lexo edhe :   Zgjedhjet e 6 Marsit, beteja për bazën në PD
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...