E shtunë, 23 Janar, 2021
9 C
Tirana

Shuhet aktori i njohur i kinematografisë shqiptare

Aktori i mirënjohur Fuat Boçi, ka ndërruar jetë në moshën 89-vjeçare. Lajmi është bërë publik mëngjesin e sotëm, pak orë pasi Boçi mbylli sytë në banesën e tij.

Aktori i mirënjohur nga Fieri do të përcillet sot për në banesën e fundit, në orën 12:00. Ai mban titullin “Qytetar Nderi i Fierit” dhe “Artist i Merituar”.

Fuat Boçi lindi në Voshtinë në vitin 1931. Më pas vendoset në Fier familjarisht në vitin 1938. Rrugën e artit e nisi qysh në moshë të re, me pasion e dashuri. Nga elektriçist, kinomekanik u bë artist. Mbaroi shkollën e mesme të aktrimit pa shkëputje nga puna, në të mirënjohurën “Jordan Misja”. Nga artist amator, arriti majat e larta si profesionist në Teatrin “Bylis” të Fierit.

Për punë të shquar e talent të spikatur në role e karaktere, është nderuar me këto çmime:

Medalja e Punës

Medalja “Naim Frashëri”

Urdhëri “Naimi Frashëri” i klasit të dytë.

Artist i Merituar

Qytetar Nderi i Fierit

Anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve të Shqipërisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...