E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

Shtyhet me tre muaj vlefshmëria e kolaudimit të automjeteve

Para pak ditësh, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjitikës Belinda Balluku tha se do të shtyhet afati i kolaudimit të automjeteve. Por të dhënat dhe informacionet e sakta, do të jepeshin në fillim të janarit.

Ditën e sotme, akti normativ për shtyrjen me 3 muaj të vlefshmërisë së kolaudimit të automjeteve, është firmosur nga kryeministri Rama dhe ministrja Balluku. DPRRTSH sqaron se me këtë VKM, çdo certifikatë aktuale fiton edhe 3 muaj vlefshmëri.

Kjo shtyrje është bërë si pasojë e bllokimeve të qarkullimit që u bë gjatë vitit 2020.

Ndryshimi i bërë në Kodin Rrugor është miratuar si draft dhe pret kalimin në Parlament gjatë muajit janar. Shërbimi i ri i kolaudimit gjithashtu po përgatitet të kalojë nga koncensionari në shtet.

Të gjitha llojet e mjeteve përfitojnë shtyrje të vlefshmërisë së certifikatave, por taksat duhet të paguhen brenda afateve përkatëse, pasi ju shtohet kamata për vonesën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...