E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

‘Do jetë një protestë e egër’, Trump s’ndalet. Ja çfarë paralajmëron në 6 janar

Duket se presidenti në detyrë i SHBA, Donald Trump, nuk e pranon akoma humbjen përballë Joe Biden.

Pas shpalljes së Biden si fitues të garës, Trump doli dhe tha në media se duhet të nisë rinumërimi i votave, sepse fituesi kishte manipuluar votat.

Sipas “The Washington Post”, ditën e sotme Donald Trump ka kryer një telefonatë të jashtëzakonshme me sekretarin e shtetit të Xhorxhias, ku i ka kërkuar me patjetër të rinisë llogaritjen e votave.

Së fundmi Trump ka kërkuar që me datë 6 janar të nisin protestat e fuqishme për përmbysje të rezultatit të zgjedhjeve.

Është zgjedhur pikërisht kjo datë, pasi 6 janari është dita kur Kongresi do të mblidhet për të pranuar rezultatet e zgjedhjeve presidenciale.

“Statistikisht është e pamundur që të kem humbur zgjedhjet 2020. Protestë e madhe në D.C. në 6 janar. Ejani atje, do të jetë një protestë e egër!”, ka shkruar Trump në llogarinë e tij personale në Twitter.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...