E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Shtohen tensionet/A po përgatitet Rusia për të pushtuar Ukrainën?

Vladimir Putin i Rusisë ka paralajmëruar homologun e tij amerikan Joe Biden, se vendosja e sanksioneve të reja mbi Ukrainën mund të çojë në një prishje të plotë të marrëdhënieve.

Në një telefonatë të enjten vonë, presidenti rus tha se sanksione të tilla do të ishin një “gabim kolosal”.

Biden i tha Putin-it se SHBA dhe aleatët e saj do t’i përgjigjen me vendosmëri çdo pushtimi të Ukrainës. Telefonata e kërkuar nga Rusia, ishte biseda e dytë e tillë këtë muaj dhe zgjati për gati një orë.

Biseda mes palëve shënoi përpjekjen e fundit për të zbutur tensionet mbi kufirin lindor të Ukrainës me Rusinë, ku zyrtarët ukrainas thonë se më shumë se 100.000 trupa ruse janë dërguar.

Kjo ka shkaktuar shqetësim në Perëndim, me SHBA-të që kërcënojnë Putinin me sanksione “të tilla që ai nuk ka parë ndonjëherë” nëse Ukraina vihet nën sulm. Rusia, megjithatë, mohon se po planifikon të pushtojë vendin dhe thotë se trupat janë atje për stërvitje. Ajo thotë se ka të drejtë të lëvizë lirisht trupat e saj, në tokën e saj.

A po përgatitet Rusia për të pushtuar Ukrainën?

Edhe pse të dy palët shkëmbyen paralajmërime gjatë bisedës, këshilltari rus për politikën e jashtme Yuri Ushakov u tha gazetarëve menjëherë pas kësaj se zoti Putin ishte “i kënaqur” me bisedën. Ai shtoi se kishte krijuar një “sfond të mirë” për bisedimet e ardhshme.

Një zyrtar i lartë amerikan, i cili foli në kushte anonimiteti, tha se biseda kishte qenë “serioze dhe thelbësore”.

“Presidenti Biden përsëriti se përparim thelbësor në këto dialogë mund të ndodhë vetëm në një mjedis de-përshkallëzimi,” tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

“Ai e bëri të qartë se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët dhe partnerët e saj do të përgjigjen me vendosmëri, nëse Rusia pushton më tej Ukrainën”, shtoi ajo.

Zyrtarët amerikanë dhe rusë do të takohen për bisedime personalisht në Gjenevë muajin e ardhshëm, dhe Shtëpia e Bardhë tha se zoti Biden i kërkoi homologut të tij rus të ndiqte një zgjidhje diplomatike.

Në një mesazh feste përpara telefonatës së së enjtes, Putin i tha zotit Biden se ishte “i bindur” që mund të punonin së bashku bazuar në “respektin reciprok dhe konsideratën e interesave kombëtare të njëri-tjetrit”.

Zëdhënësi i tij, Dmitry Peskov, tha se Moska ishte “në humor për një bisedë”.

“Ne besojmë se vetëm përmes bisedimeve është e mundur të zgjidhen të gjitha problemet imediate që kemi me bollëk mes nesh”, shtoi Peskov.

Shqetësim i thellë në Uashington

Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë duken të qetë kur flasin për Ukrainën, të paktën ndërsa flasin jashtë Krahut Perëndimor. Telefonata midis Presidentit Biden dhe Presidentit Putin të enjten, siç u tha gazetarëve një zyrtar i lartë i administratës, ishte “një bisedë serioze, thelbësore”.

Ai zyrtar foli me një zë të matur për bisedimet dhe dukej i qetë kur foli për kërcënimin nga Rusia. Prapa skenave, megjithatë, ai dhe të tjerët në Shtëpinë e Bardhë janë thellësisht të shqetësuar për një pushtim të mundshëm të Ukrainës.

Shenjat nga Rusia janë “të këqija”, siç më tha një i brendshëm, dhe kështu ritmi diplomatik është rritur.

Të enjten, të paktën dy udhëheqësit po bisedonin dhe ata në Shtëpinë e Bardhë e shohin këtë si një shenjë pozitive. Ata po përpiqen të bëjnë gjithçka që munden për t’u siguruar që të vazhdojnë të flasin për vitin e ri.

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës i tha parlamentit në fillim të dhjetorit se Rusia kishte grumbulluar dhjetëra mijëra trupa pranë kufirit, dhe mund të përgatitet për një ofensivë ushtarake në shkallë të gjerë në fund të janarit. Rusia ka argumentuar se ngritja ushtarake në kufi është një masë mbrojtëse kundër NATO-s, aleancës ushtarake perëndimore. Ajo kërkon garanci ligjërisht të detyrueshme që NATO nuk do të zgjerohet më tej në lindje dhe se disa armë nuk do të dërgohen në Ukrainë apo në ndonjë vend fqinj.

SHBA-ja ka refuzuar atë që e konsideron si një përpjekje të Kremlinit, për të kontrolluar të ardhmen e vendeve të pavarura. Ukrainës nuk i është ofruar anëtarësimi në NATO, por ka lidhje të ngushta me bllokun.

Burimi i lajmit: BBC. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...