E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Viti i Ri 2022/ Tetë ushqime që do të sjellin fat dhe prosperitet

Askush nuk dëshiron ta fillojë Vitin e Ri me këmbë të gabuar, duke shërbyer ushqim të pafavorshëm që mund t’ju sjellë një varg fatkeqësish në vitin e ardhshëm. Pra, nëse jeni një nga ata njerëz supersticioz, duhet ta filloni lojën tuaj para mesnatës në natën e Vitit të Ri.

Është një tjetër vit i ri COVID-19, por mbase nëse e bëni siç duhet me këto ushqime me fat, 2022 mund të jetë viti për t’i rikthyer gjërat në normalitet, ose ndoshta akoma – viti më i mirë ndonjëherë! Këtu është një listë e ushqimeve të favorshme, që mund të hani për fat të mirë për vitin e ardhshëm.

Pasuria, prosperiteti dhe bollëku:

Bizele, zarzavate dhe bukë misri

Fuqia e trejave nuk mund t’ju bëjë keq, pasi pjatat që bëhen me këta përbërës thuhet se sjellin qindarka, dollarë dhe ar. Të treja duhet të shërbehen dhe të hahen së bashku. Bizelet sjellin qindarka, zarzavatet për dollarë dhe buka e misrit është për ar.

Oriz

Po, oriz! Edhe pse kjo është më shumë një pjatë anësore aziatike, orizi ka qenë gjithmonë një simbol i pasurisë dhe bollëkut. Bestytnitë orientale kërkojnë të kesh një kosh të plotë me oriz në mesnatë, për t’u siguruar që nuk do të gjesh kurrë mungesën e ushqimit në tryezë gjatë gjithë vitit.

Portokallet dhe mjalti

Kinezët grumbullojnë këto fruta gjatë festimit të Vitit të Ri Hënor, për të thirrur erërat e fatit dhe prosperitetit. Në fjalorin kinez, fjala për portokallin mandarin është “kam” – që është një homonim për ar. Sillni një dozë shtesë ari me mjaltë për të ëmbëlsuar lëngun tuaj të portokallit ose tasin tuaj të freskët me fruta.

Peshku

Peshku ka qenë prej kohësh një simbol i prosperitetit si në Azi ashtu edhe në disa kultura të Evropës Lindore. Luspat e shndritshme të peshkut krahasohen me monedhat me shkëlqim, prandaj dhe arsyeja pse dihet se ato mbahen dhe ruhen në kuleta, me shpresën për të fituar dhe tërhequr më shumë pasuri. Ai gjithashtu simbolizon bollëkun që i atribuohet bollëkut të peshqve në det të hapur. Përgatiteni dhe shërbejeni, sido që të dëshironi t’i shijoni. Jo vetëm që sjell fat, por është edhe një alternativë më e shëndetshme e proteinave. Në fund të fundit, shëndeti është pasuri.

Mish derri

Në shumë kultura anembanë botës, kjo krijesë është emblema e pasurisë dhe prosperitetit. Një derr me bark do të thotë se është ushqyer dhe kujdesur mirë. Edhe pse fundi fatal i derrit të shëndoshë të lumtur përfundon i pjekur, ai është menduar të ndahet për të ushqyer një familje të vogël për ditë të tëra. Yndyrshmëria e mishit të derrit është shumë e lidhur me luksin dhe pasurinë, njëlloj si të jepet një pjesë e majme e pasurisë me emrin tënd të shkruar mbi të. Thjesht skuqni një pako të tërë me proshutë për mëngjesin e Vitit të Ri dhe ju jeni një fitues i sigurt!

Lakra

Çdo lloj perimesh jeshile konsiderohet ushqim me fat për Vitin e Ri, pasi përfaqëson para. Një fletë lakre e mbështjellë, ngjan me një tufë me kartëmonedha, të cilat sigurisht të gjithë ne mund t’i përdorim çdo ditë. Kinezët krahasojnë çdo gjë të mbështjellë ose të bërë në qese ose pako, për të simbolizuar qeset e plaçkitjes me para. Gatuani një tufë me lakër të mbushur ose rrotulloni pak gyoza të mbushura me lakër për Vitin e Ri, për ta dyfishuar atë pasuri.

Fertiliteti:

Shegët

Farërat shoqërohen gjithmonë me pjellorinë dhe jetën. Ndërsa mbillet për të krijuar jetë, ju korrni dhe shijoni shpërblimet e përpjekjeve tuaja. Bestytnitë turke e konsiderojnë shegën si një frut simbolik të pjellorisë. Në kulturën greke, shegët vendosen jashtë shtëpive dhe më pas thyhen në ditën e Vitit të Ri. Thuhet se sa më shumë fara të shpërndahen në goditjen e parë, aq më me fat do të jetë Viti i Ri. Nëse jeni duke kërkuar të krijoni familjen tuaj, grumbulloni shegë dhe shërbejeni në çdo mënyrë që dëshironi.

Fat dhe magji

Rrushi

Spanja dhe Meksika janë dy vende që ndjekin traditën e të ngrënit të 12 kokrrave të rrushit në çdo rrahje të ziles së orës në mesnatën e 31 dhjetorit. Kjo thuhet se përfaqëson fat të mirë për çdo muaj të vitit të ardhshëm. Në disa zona, besohet gjithashtu se sjell magji për të shmangur shtrigat dhe të keqen e përgjithshme. Pra, nëse jeni duke kërkuar për ndonjë magji në jetën tuaj për Vitin e Ri, jini gati të gëlltisni 12 rrush sa më shpejt që të mundeni përpara se të bie zilja e fundit e mesnatës.

Burimi i lajmit: LATIN TIMES. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...