E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Çfarë nuk duhet të hani në ditën e Vitit të Ri

Shumica e njerëzve kanë krijuar listën e tyre të ushqimeve të preferuara me fat për Vitin e Ri. Por a e dini se sipas disa bestytnive, disa ushqime mund t’ju sjellin fat nëse hani në ditën e Vitit të Ri? Këtu janë disa ushqime që duhet të shmangni në ditën e Vitit të Ri, në mënyrë që të jeni të sigurt që do ta nisni siç duhet vitin!

Shpendët 

Duhet të shmangni të hani çdo gjë me krahë në ditën e Vitit të Ri, sepse besohet se fati juaj i mirë do të “fluturojë” me vaktin tuaj. Sigurohuni që të mbani fatin e mirë të këtij viti duke shmangur ngrënien e pulës, gjelit të detit dhe shpendëve të tjerë me krahë. Nëse shmangni ngrënien e pulës dhe gjelit të detit në ditën e Vitit të Ri, do ta nisni vitin në drejtimin e duhur!

Karavidhe, karkaleca dhe gaforre

Për shkak se butakët si karavidhe, karkaleca dhe gaforre lëvizin anash dhe jo përpara në ujë, ju nuk duhet t’i hani ato në ditën e Vitit të Ri. Ngjashëm me bestytnitë rreth ngrënies së pulës në ditën e Vitit të Ri, besohet se ngrënia e këtyre butakëve në ditën e parë të vitit do t’ju sjellë pengesa gjatë gjithë vitit dhe do t’ju pengojë të ecni përpara në vitin e ardhshëm.

Peshku që ushqehet nga fundi

Peshqit që ushqehen nga fundi, si shojza, mustak, karavidhe dhe karkalecat mendohet se janë fat i keq nëse hahen në ditën e Vitit të Ri. Për shkak se këto krijesa gërmojnë për ushqim në fund të oqeanit, besohet se ngrënia e ushqimeve të tilla në ditën e Vitit të Ri do t’ju bëjë të keni vështirësi për të përballuar jetesën për pjesën e mbetur të vitit. Shmangni ngrënien e peshkut që ushqehet me fund në ditën e parë të vitit, kështu që pjesën tjetër të vitit do të fluturoni lart!

Ushqime me ngjyrë të bardhë

Një grup tjetër ushqimesh që duhen shmangur në ditën e Vitit të Ri janë ushqimet me ngjyrë të bardhë, si orizi, buka, vezët dhe tofu. Sipas besimeve të lashta kineze, e bardha simbolizon vdekjen – kështu që konsiderohet e pafat të hahet në ditën e Vitit të Ri. Qëndroni larg ushqimeve që janë të gjitha të bardha në ditën e Vitit të Ri, dhe nuk do të keni fat të keq!

Petë të shkurtra

Sipas bestytnive dhe tabuve kineze, nuk duhet t’i hani kurrë petët nëse janë të prera ose të thyera, dhe kjo vlen veçanërisht për Vitin e Ri Kinez. Petët e gjata simbolizojnë jetëgjatësinë, prandaj sigurohuni që të refuzoni çdo petë të shkurtër dhe të hani petë të gjata vetëm në ditën e Vitit të Ri.

Lini pak ushqim të mbetur në pjatën tuaj

Në kulturën gjermane konsiderohet e pafat të hani çdo pjesë të fundit të ushqimit në pjatën tuaj në natën e Vitit të Ri. Ju duhet të lini pak ushqim të mbetur në pjatën tuaj pas mesnatës së Vitit të Ri, për të shmangur fatin e keq në vitin e ardhshëm.

Mos e kaloni thikën

Kalimi i një thike ose dhurimi i një thike simbolizon prerjen e lidhjeve me atë person. Sidomos në ditën e Vitit të Ri, nuk duhet të kaloni asnjë thikë ose të jepni një thikë si dhuratë – përveç nëse dëshironi të shpëtoni nga ai person në vitin e ardhshëm.

Burimi i lajmit: blog.atlastravelweb. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...