E mërkurë, 20 Janar, 2021
8 C
Tirana

Shtimi i të infektuarve, gati hapja e spitalit COVID 3 (VIDEO)

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka inspektuar spitalin e përshtatur COVID 3 (struktura e ish-kirurgjive në QSUT) ku aktualisht ka filluar rekrutimi i stafit infermieror, i cili po merr eksperiencë në Spitalin Infektiv, për t’u përgatitur për një fluks të shtimit të rasteve.

Manastirliu njofton se sistemi shëndetësor është në përgatitje për zgjerimin e kapaciteteve për përballimin e pacientëve me COVID 19, që kanë nevojë për trajtim spitalor.

“Jemi duke u përgatitur për të pasur burime njërëzore të nevojshme për strukturën e spitalit COVID 3, pra ish-kirurgjitë dhe për spitalin COVID 4 që është në aksin Tiranë-Durrës.

Ka filluar rekrutimi dhe trajnimi i stafit. QSUT-së i janë shtuar 50 punonjës, një pjesë tashmë janë rekturuar dhe një pjesë janë në rekrutim e sipër.

Do të kryejnë dhe trajnimet e nevojshme dhe do të kombinohen me stafe të tjera me eksperiencë”, tha Manastirliu gjatë inspektimit të spitalit COVID 3.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Ronaldo shkruan historinë, Juventus fiton Superkupën e Italisë

Cristiano Ronaldo ka shkruar sonte historinë e futbollit botëror pasi u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave pasi shënoi për Juventusin...

Bajernit i mjafton një penallti për të mbajtur kreun, Lajpcig bën detyrën

Mjaftoi një penallti në minutën e 13-të për t’i dhënë Bajernit fitoren e dytë radhazi. Robert Levandovski nuk gaboi nga pika e bardhë e...

Vetëvendosja garon në zgjedhjet e 25 prillit, nesër prezanton kandidatët e parë

Lëvizja Vetëvendosje në Tiranë do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ditën e nesërme, më 21 janar kjo forcë politike do të...

I përqafuar me bashkëshorten, Joe Biden mbërrin në Shtëpinë e Bardhë

Joe Biden ka mbërritur në Shtëpinë e Bardhë, ku do të fillojë orët e para të punës si President i SHBA, me firmosjen e...

Çfarë duhet të dini mbi historinë e Ditës së Përurimit të presidentit amerikan

E para Ditë e Përurimit në detyrë e presidentit të Shteteve të Bashkuara, ishte 30 prilli i vitit 1789, gjatë betimit të presidentit Xhorxh...