E hënë, 1 Qershor, 2020
15 C
Tirana

Shpërblim për efektivët e Policisë së Shtetit dhe ushtarakët? Rama tregon sa e mundur është kjo

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Çfarë po ndodh? Shtyhet mbledhja e Këshillit Politik

Mbledhja e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore e parashikuar për në orën 17:00, është shtyrë për në orën 19:00. Raportohet se kjo shtyrje ka ardhur...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Pas Maqedonisë së Veriut, edhe Spanja mund të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez ka deklaruar se do të kërkojë shtyrjen me dy javë të gjendjes së jashtëzakonshme nga koronavirusi. Sanchez sqaroi se shtyrja...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

Koronavirusi/ Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në vend edhe për 14 ditë. Vendimi u mor gjatë seancës së shtatë...

Sikundër bluzat e bardha, edhe uniformat blu kanë bërë një punë kolosale për ruajtjen e sigurisë së qytetarëve gjatë shtetrrethimit. Pas vendosjet së izolimit, policia filloi me vendosjen e gjobave, duke ndëshkuar në këtë formë të gjithë qytetarët e pabindur.

Po kështu edhe bizneset, të cilat nuk respektonin orarin gjatë pandemisë. I pyetur nëse qeveria po shqyrton mundësinë për të shpërblyer efektivët e Policisë së Shtetit dhe policisë ushtarake, Rama tha se policia meriton mirënjohje. Referuar shpërblimit financiar, do të shikohet hap pas hapi.

“Hap pas hapi. Duhet ti shikojmë të gjitha gjërat së bashku dhe jo të ndara veç e veç. Personelit që ju ju referuat, ka bërë një punë të jashtëzakonshme mbyllur brenda pa dalë së bashku me më të moshuarit dhe ne kemi pasur një rezultat të jashtëzakonshëm me shtëpitë e të moshuarve. Gjë që nuk ka ndodhur në vende shumë të zhvilluara, ku shtëpitë e të moshuarve janë kthyer në vatra të nxehta të humbjes së jetës. Prandaj mendoj se e meritojnë plotësisht këtë vëmendje”, tha Rama.

Lexo edhe :   Lëvizja e mjeteve edhe të dielën, Policia e Shtetit jep njoftimin e fundit

Ati shtoi se “sigurisht bëhet fjalë për një numër të vogël që nuk e disbalancon në të përgjithshmen e vet arkën e shtetit. Jam shumë i vetëdijshëm për çfarë ka bërë Policia e Shtetit. Ka vazhduar intensivisht puna e OFL”.

“Sot që flasim jemi në kushtet ku kemi 81 praktika të dërguara në SPAK, zbatim të nenit 19 të aktit normativ, 6 të tjera në zbatim të nenit 18. Janë kryer një sërë sekuestrimesh. Janë në proces qindra praktika të tjera. 81 janë praktika sekuestro emergjente prej të cilave një numër i konsiderueshëm lidhet me sekuestrimin e automjeteve, një numër tjetër me pasuritë e paluajtshme. Policia meriton mirënjohjen për sakrificën shtesë që ka bërë gjatë kësaj periudhe, duke mbrojtur popullin nga armiku i padukshëm”, theksoi Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përfundon mbledhja e Këshillit Politik, nuk arrihet marrëveshja

Mbledhja e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore sapo ka përfunduar dhe raportohet se nuk është arritur një marrëveshje mes palëve. Këto të fundit thuhet se...

Nga nesër rihapen kufijtë tokësorë të Kosovës

Nga e hëna në Kosovë fillon zbatimi i periudhës së re të lehtësimit të masave kufizuese të vendosura për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Kryeministri...

Paloka: Rama bredh nëpër botë për një foto me Cristiano Ronaldon

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka përmes një postimi në Facebook akuzon kryeministrin Edi Rama se ka shkuar në Paris me avionin e “Air Albania”...

SHBA, protestat mund të sjellin një rritje të rasteve me COVID-19

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë paralajmërojnë se mund të ketë një rritje të re të rasteve me koronavirus për shkak të protestave në vend, të...

Hapja e plazheve më 1 Qershor, Klosi bën paralajmërimin e fortë

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi gjatë një takimi me bizneset në Vlorë tregoi se si do funksionojë hapësira e plazheve dhe kushtet...
WhatsApp KONTAKTO TT