E enjte, 4 Qershor, 2020
25 C
Tirana

Një çadër 50 euro? Klosi: S’bëjmë dot gjë, e vendos tregu

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...

“Hajn!” Incident gjatë fjalimit të Thaçit, arrestohet një qytetar

Pak më herët, gjatë fjalimit të Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në oborrin e Kuvendit, ndodhi një incident. Një qytetar filloi të ulëriste kundrejt Presidentit...

Bylykbashi dhe Vasili bëjnë lëvizjen e radhës

Përfaqësuesit e opozitës, u janë drejtuar selisë blu pak çaste më parë. Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili do të mbajnë një takim me kryedemokratin...

VIDEO/ Pyetja e gazetarit lë pa fjalë për 20 sekonda kryeministrin kanadez

Së fundmi është bërë virale një video, ku shfaqet kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau, i cili qëndron më shumë se 20 sekonda pa iu...

Roja 65-vjeçar abuzoi me të miturën, shkarkohet drejtori i shkollës

Ngjarja e rëndë që ndodhi në Babrru të Kamzës, ku 65-vjeçari Abaz Doku abuzoi seksualisht me një të mitur (15 vjeç), ka tronditur mbarë...

“Do t’i dalim zot këtij vendi”, Hoti flet për herë të parë si kryeministër

Pas seancës së jashtëzakonshme, kryeministri i ri, Avdullah Hoti, ka thënë se në Kuvend e presin nisma të reja ligjore dhe plot punë. Prioritet...

Rama mbron 15-vjeçaren, 1 vit më parë publikoi identitetin e prindërve të 13-vjeçares së përdhunuar

Deputeti i opozitës Halit Valteri, propozoi sot në Kuvend rikthimin e dënimit me vdekje për përdhunuesit. Ai iu referua rastit të abuzimit të një...

Shembja e TK/ Rama: Pseudoteatri ishte shpikje e fantazisë politike

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook shprehet se Teatri Kombëtar ishte shpikje e fantazisë politike. Gjithashtu, Kreu i Qeverisë e cilësoi...

EMRI/ Hapi zjarr ndaj policisë, efektivët me snajpera rrethojnë banesën në Kamëz

Një person është vetëdorëzuar në polici, pasi hapi zjarr ndaj uniformave blu. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 5., i ishin drejtuar banesës së...

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, duke folur për këtë sezon veror, tha se distanca mes shezlongeve do të jenë 2.5-3.5 metra, ndërsa për tarifat do të merret vetë pushteti lokal. Klosi citoi se për shkak të pandemisë së koronavirusit, është penguar puna në bërjen e ligjit të ri të bregdetit. Ministri shtoi se në bazë të ligjit ekzistues, plazhet kontrollohen nga bashkitë që vendosin dhe tarifat.

“Jemi ende duke gjykuar mundësinë me ekspertët e shëndetësisë, nëse do të kemi hapësirat e pafundme që kemi patur vitet e kaluara. Situata shezlongesh me operatorët në plazhe apo më shumë kufízime, pasi shikohet si një nga burimet e ínfeksionit.

Kjo është një pikëpyetje e madhe që akoma nuk i kemi gjetur zgjidhje. Sa i përket distancave që ne kërkojmë, është një kërkesë e Organizatës Botërore të Turizmit, pak a shumë në të njëjtat distanca janë edhe tani në hotelet shqiptare, 2.5 – 3.5 metra larg nga njëri-tjetri shezlonget.

Pra nuk është se kërkohet ndonjë sforco e madhe, por edhe ai biznes duhet futur kontroll pasi tërmeti dhe pandemia na penguan në bërjen e ligjit të ri të bregdetit. Por në bazë të ligjit ekzistues, plazhet kontrollohen nga bashkitë që vendosin dhe tarifat.

Për tarifat nuk mund të jetë shteti negociator, janë vendimmarrje të pushtetit lokal, çdo bashki ka tarifat e saj. Është në pikëpyetje nëse do të ketë hapje të sezonit në raport me pandeminë. Nuk mund të fillojmë promovim për një pikëpytje të madhe që është kur do të hapen kufijtë, dhe nëse do të kemi më shumë fluturime individuale apo të organizuara”, tha Klosi.

Referuar abuzimeve me çmimet, ku këtë fundjavë është raportuar se një çadër kushtonte 50 euro, Klosi deklaroi se shteti nuk mund të bëjë asgjë në këtë drejtim. Ai u shpreh se gjatë pandemisë, turizmi mbetet biznesi më i goditur. Por ministri, duke e parë situatën në një tjetër këndvështrim, tha se kemi mangësi në klient, ndaj bizneset duhet ta mendojnë mirë nëse do rrisin çmimet.

“Shteti nuk mund të bëjë asgjë për këtë, dhe duhet të jemi realistë në këtë diskutim, pasi flasim për një biznes më të goditur dhe numër më të ulët të klientëve dhe të ofertës. Unë nuk shoh dhe nuk mendoj që do të kemi çmime të rritura në këtë sezon, pasi kemi mangësi në klient dhe çmimet do të bien.

Duke qenë më të fokusuar në turizmin e brendshëm, hotelierët e kuptojnë qartë. Nuk besoj që ky vit do të ketë problematika me çmimet, kur ne nuk do të kemi njerëz”, tha ai në një intervistë në “Fax News”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diskutimet me ambasadorët/ Gjiknuri: Të gjithë dolëm të fituar, do të kemi votim të pastër

Përfaqësuesi i mazhorancës në Këshillin Politik të Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri ka treguar detaje të tjera lidhur me diskutimet mes palëve politike dhe ambasadorëve...

SPAK rrëzon OFL-në, heq sekuestron për 48 pasuri

SPAK ka rrëzuar Operacionin Forca e Ligjit, pasi ka hequr sekuestron për 48 pasuri. Sipas SPAK, thuhet se bllokimet janë bërë në kundërshtim me...

Histori shqiptare/ “E mora nusen të vogël, për ta rritur sipas huqeve të mia”

Në studion e emisionit “Me Zemër të Hapur”, për dy emisione me radhë u trajtua historia e 22-vjeçares, nënës së tre fëmijëve, e cila...

VIDEO/ Dalin pamjet e grabitjes tek pika e “dhënies së kredive” në Korçë

Mesditën e sotme, një pikë e “dhënies së kredive” në qendër të Korçës ka rënë pre e grabitjes. Policia bën me dije se një person...

Tirana pa ujë këtë fundjavë, UKT del me njoftimin e rëndësishëm (VIDEO)

UKT ka njoftuar qytetarët se gjatë kësaj fundjave, do të këtë kufizime të ujit të pijshëm në kryeqytet. Ujësjellësi bën me dije se do të...
WhatsApp KONTAKTO TT