E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Shkencëtarët të shqetësuar: Shfaqet një nënvariant i ri Covid-it

Ministri i Shëndetësisë i Afrikës së Jugut njoftoi të enjten zbulimin e një varianti të ri të koronavirusit, që duket se po përhapet me shpejtësi në disa pjesë të vendit.

“Fillimisht dukej si disa shpërthime grupore, por nga dje, nga shkencëtarët tanë nga Rrjeti i Mbikëqyrjes Gjenomike, erdhi indikacioni se ata po vëzhgonin një variant të ri”, tha ministri i Shëndetësisë Joe Phaahla, duke theksuar se aktualisht është e paqartë se ku është varianti.

Deri më tani është zbuluar në Afrikën e Jugut, Botsvanë dhe nga një udhëtar në Hong Kong nga Afrika e Jugut, shtoi Phaahla.

Gjatë një konference, shkencëtarët gjenomikë thanë se varianti ka një numër jashtëzakonisht të lartë mutacionesh, me më shumë se 30 në proteinën kryesore të majës – strukturën që përdor virusi për të hyrë në qelizat që ata sulmojnë.

Profesor Tulio de Oliveira, drejtor i Qendrës për Reagimin Epidemik dhe Inovacionin, tha se varianti ka “shumë më shumë mutacione sesa prisnim”, duke shtuar se “po përhapet shumë shpejt dhe ne presim të shohim presion në sistemin shëndetësor në të ardhmen, disa ditë dhe javë”.

Zyrtarët shprehën gjithashtu shqetësimin se mutacioni mund të rezultojë në evazion imunitar dhe rritje të transmetimit të virusit, por shtuan se është shumë herët për të thënë se çfarë lloj ndikimi do të kenë mutacionet në efikasitetin e vaksinës.

Më shumë studime gjithashtu duhet të kryhen për të kuptuar ashpërsinë klinike të variantit, në krahasim me variantet e mëparshme, thanë zyrtarët.

“Rëndësia e plotë e këtij varianti mbetet e pasigurt, dhe mjeti më i mirë që kemi janë ende vaksinat”, tha De Oliveira. Ai shtoi se studimet laboratorike duhet të kryhen ende për të testuar evazionin e vaksinave dhe antitrupave.

Lexo edhe :   B.1.1.529 nga Afrika e Jugut/ Italia vendos kufizime të reja

Britania e Madhe ndalon fluturimet nga 6 vende afrikane

Të enjten, zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar njoftuan se gjashtë vende afrikane do të shtohen në “listën e kuqe” të udhëtimit të Anglisë, pasi Agjencia e Sigurisë Shëndetësore e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi shqetësimin për variantin.

Ministri i Shëndetësisë i Mbretërisë së Bashkuar, Sajid Javid, tha se fluturimet për në Mbretërinë e Bashkuar nga Afrika e Jugut, Namibia, Lesoto, Botswana, Eswatini dhe Zimbabve do të pezullohen nga mesdita e së premtes dhe të gjashtë vendet do të shtohen në listën e kuqe. Që do të thotë se banorët e Mbretërisë së Bashkuar dhe shtetasit britanikë dhe irlandezë që vijnë nga ato pika nisjeje, duhet t’i nënshtrohet një karantine 10-ditore me shpenzimet e tyre.

Lexo edhe :   "Mund të shkaktojë një valë të rrezikshme", vendet mbyllin kufijtë

“UKHSA po heton një variant të ri. Nevojiten më shumë të dhëna, por ne po marrim masa paraprake tani”, tha Javid. Duke shtuar se varianti i identifikuar në Afrikën e Jugut “mund të jetë më i transmetueshëm” se lloji Delta dhe se “vaksinat që kemi aktualisht, mund të jetë më pak efektive”.

Javid shtoi se Mbretëria e Bashkuar “nuk ka zbuluar asnjë nga ky variant i ri” në vend deri më tani.

Të premten, zyrtarët e Afrikës së Jugut do të informojnë Organizatën Botërore të Shëndetësisë, e cila e ka klasifikuar B.1.1.529 si një “variant nën monitorim”.

Afrika e Jugut, si pjesa më e madhe e rajonit, ka vuajtur nga tre valë të rëndësishme Covid-19 që nga fillimi i pandemisë. Ndërsa numri i infeksioneve të reja në të gjithë vendin tani është ende relativisht i ulët dhe nivelet e pozitivitetit janë nën 5%, zyrtarët e shëndetit publik kanë parashikuar tashmë një valë të katërt, për shkak të një marrje të ngadaltë të vaksinës.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...