E shtunë, 27 Shkurt, 2021
16 C
Tirana

Shkëlqen Vllaznia e femrave, futet në grupet e Ligës së Kampioneve

Vllaznia në futboll për femra shkruan historinë duke u bërë skuadra e parë shqiptare që arrin të kualifikohet në grupet e Champions-it. Shkodranet u renditën të parat në grupin 10 paraeliminator duke fituar të drejtën të jenë pjesë e 32 ekipeve më të mira të kontinentit. Në ndeshjen e fundit në grup, Vllaznia arriti të merrte një barazim 1-1 ndaj kampioneve të Lituanisë Gintra.

Vllaznia luajti me një formacion te kujdesshëm, duke filluar nga portieria Etzel, për të vazhduar me katërshen e mbrojtjes të përbërë nga Maliqi, Gjini, Blanchard dhe Bajraktari.

Në mesfushë përveç Popoviç, janë aktivizuar edhe Dauzat, Mustafaj, Vuliç ndërsa në sulm luajtën amerikania Doyle si dhe Megi Doçi. Kjo e fundit me një 11-metërsh në minutën e 78-të barazoi shifrat duke i dhënë kualifikimin historik vajzave kuqeblu. Në sfidat paraeliminatore që u mbajtën në Lituani, Vllaznia u rendit e para në grupin 10, me 2 fitore dhe 1 barazim.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Co*id-19/ Ministria e Jashtme njofton të gjitha masat e reja në Kakavijë

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka dhënë një njoftim zyrtar në lidhje me shtrëngimin e masave që Greqia ka bërë për parandalimin...

“Mos bini pre e politiqenëve”/ Mjeku Kalo sulmon qeverinë

Mjeku i njohur Tritan Kalo i cili vjen afër qytetarëve me ndihmën dhe këshilla për shëndetin, nuk mungon as me mesazhet politike. Kalo ka apeluar...

Me jelek antiplumb, kush është shqiptari që i shpëtoi atentatit në Greqi

Zbardhen detaje të reja në lidhje me plagosjen e një shqiptari në Athinë mbrëmjen e djeshme nga dy persona ende të pa identifikuar. Sipas mediave...

Bino nga Korça: Për dy ditë vaksinojmë 500 bluza të bardha

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino teksa vëzhgoi nga afër nisjen e procesit të vaksnimit në Korçë,...

Portieri i Interit nuk përmbahet, ofendon Milanin në rrjetet sociale (Foto)

Barazimi 1-1 mes Milanit dhe Cverna Zvezdës në Europa Ligë nuk ka sjellë mjaft gëzim në shtëpinë e trajnerit Dejan Stankoviç. Serbi i cili në...