E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

“Shfryhet” dosja “Toyota Yaris”, një vit burg për Ervis Vladin

Gjykata e Tiranës ka dënuar me 1 burg Ervis Vladin, poseduesin e 3.4 milionë eurove që u gjetën në automjetet “Toyota Yaris” në Portin e Durrësit.

Vladi u dënua me 1 vit e 6 muaj burg, por për shkak të gjykimit të shkurtuar dënimi iu ul në 1 vit. Ai u shpall fajtor për veprën penale të “mosdeklarimit të të ardhurave në kufi”.

Çështja e nisur me bujë të madhe, ajo e “Toyota Yaris” është sfumuar në gjykim, ku Ervis Vladi u dënua për veprën “mosdeklarim të hollash”, ndërkohë që akuza fillestare ka qenë “pastrim parash në kuadër të grupit të strukturuar kriminal”.

Kjo çështje në fillim u përdor si një “kal beteje” nga opozita, për të akuzuar ashpër kryetarin e Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla.

Paratë u gjetën në vitin 2018 të fshehur brenda makinave “Toyota Yaris” në Portin e Durrësit, të ardhura nga Belgjika. Nga hetimet rezultoi se automjetet “Toyota Yaris” ishin porositur nga kushërinjtë Elvis dhe Alfred Vladi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...