E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Mitsotakis: “Ankaraja do luajë rol destabilizues në rajon”

Greqia, Egjipti dhe Qiproja Jugore, të cilët janë në frontin anti-Turqi në tensionin e Mesdheut Lindor, po mbajnë sot një samit trepalësh në Athinë.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, u takua me udhëheqësin e Egjiptit, Abdel Fattah Al-Sisi, i cili erdhi në pushtet pas grushtit të shtetit, dhe Nicos Anastasiades, udhëheqësin e Qipros Jugore, në Pallatin Maksimos.

Takimi i parë në Athinë ishte midis Mitsotakis dhe Sisi. Duke fajësuar Turqinë në takimin e tij me Sisin, kryeministri grek Mitsotakis tha se Ankaraja do të luajë një rol destabilizues në rajon, dhe se ata do të diskutojnë bashkëpunimin në fushat e mbrojtjes dhe energjisë.

Mediat greke raportojnë se Mitsotakis do të informojë Sisin për lëvizjet e fundit të Turqisë në rajon. Lajmi thekson gjithashtu kohën e samitit, i cili u zhvillua në një kohë kur hapat e Turqisë në Mesdheun Lindor u rritën.

Pothuajse të gjitha mediat greke përdorën foton e Mitsotakis dhe Sisi duke shtrënguar duart në shkallët e Maksimos, dhe përdorën tituj të ngjashëm. CNN Greqi, nga ana tjetër, e përcolli lajmin në faqen e saj me titullin “Mesazhi trepalësh nga Greqia, Egjipti dhe Qiproja Jugore në pikën qendrore të bashkëpunimit Ankara-Energji”.

Përpjekja e Nautical Geo, anija kërkimore e marrë nga Greqia, Qiproja Jugore dhe Izraeli, për të hyrë në hapësirën detare turke, si rreth Kretës ashtu edhe jashtë Qipros, ka rritur edhe një herë tensionin në Mesdheun Lindor që nga fundi i shtatorit. Anijet luftarake turke i bllokuan rrugën Nautical Geo disa herë, administrata e Athinës u ankua për Ankaranë në Bashkimin Evropian (BE).

Lexo edhe :   Greqia shtrëngon masat!Kërkohet testi negativ, ndalon hyrjen nga vendet e treta

Burimi i lajmit: Milliyet. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...

“Jam në Dubai, s’jam arratisur”/ Nipi i deputetit të PS-së: Ngjarje e stisur

Ramazan Rraja, nipi i deputetit socialist, Rrahman Rraja konfirmon se nuk është arratisur, pasi akuzohet se së bashku me dy persona të tjerë, kanë...

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...

Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi

Nga: Mentor Kikia Ka ndryshuar klima o budallenj! Duhet të ndryshojmë dhe ne, ndryshe do të ngordhim. Vetëm pas një jave me reshje, vjen paralajmërimi i...