E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

“E promovoi pasi e çoi në hotel”, kompania shkarkon kryeredaktorin e “Bild”

Kryeredaktori i gazetës gjermane “Bild” është pushuar nga puna, pasi akuzohet për “abuzim me pushtetin”, duke e përdorur për të ngacmuar seksualisht femra e i ofruar rritje page apo një vend pune më të mirë.

Grupi mediatik gjerman Axel Springer tha të hënën se ka shkarkuar kryeredaktorin e gazetës “Bild”, Julian Reichelt, për dështimin “për të mbajtur një kufi të qartë midis çështjeve private dhe profesionale”.

“Axel Springer SE ka shkarkuar kryeredaktorin e Bild, Julian Reichelt nga detyrat e tij me efekt të menjëhershëm”, tha kompania në një deklaratë. “Si rezultat i hetimeve në shtyp, kompania fitoi njohuri të reja ditët e fundit”, në lidhje me “sjelljen e tij të fundit”.

Axel Springer thotë se “dëshmi të reja të sjelljes së keqe aktuale nga Julian Reichelt kanë ardhur në vëmendjen e kompanisë ditët e fundit”. Eric F. Phillips, nënkryetar i lartë në firmën e marrëdhënieve me publikun Edelman, dhe një zëdhënës i Axel Springer, nuk pranoi të japë detaje mbi këtë sjellje të keqe në përgjigje të një hetimi të CNN.

“Siç ka mësuar bordi ekzekutiv”, lexonte deklarata Axel Springer, “Julian Reichelt ende nuk arrin të mbajë një kufi të qartë midis çështjeve private dhe profesionale, dhe gjithashtu ka qenë i pavërtetë për bordin ekzekutiv në këtë drejtim”.

Bild është gazeta më e madhe ditore në Evropë. Por Axel Springer ka kërkuar të zgjerojë praninë e tij dixhitale vitet e fundit, veçanërisht në Shtetet e Bashkuara, përmes blerjes së “Business Insider” – tani e quajtur “Insider” – dhe prodhuesit të gazetave Morning Brew. Marrja e saj prej 1 miliard dollarësh e Politico, pritet të mbyllet në tremujorin e katërt të 2021.

“New York Times” të dielën publikoi një histori mbi abuzimin e supozuar të Reichelt me ​​pushtetin me punonjëset femra. Ndër akuzat janë se Reichelt ishte në një lidhje me një punonjëse, të cilin ai e promovoi përtej asaj që ajo mendonte se ishte e përshtatshme dhe “vazhdoi ta thërriste atë në dhomat e hotelit”, raportoi “Times”, duke cituar një transkript të dëshmisë që gruaja dha pranë firmës juridike që kryen hetimin.

CNN nuk mund të verifikojë në mënyrë të pavarur raportimin e “Times”, dhe i është drejtuar Reichelt për koment. Pas një hetimi të brendshëm në fillim të këtij viti, Reichelt pranoi gabimet, sipas një deklarate të raportuar nga “Reuters”. “Unë e di që kam bërë gabime në sjelljen time ndaj kolegëve, dhe nuk mund dhe nuk do ta sqaroj atë”, tha Reichelt në mars, sipas “Reuters”. “Gjëja kryesore për të cilën fajësoj veten është se kam lënduar njerëzit për të cilët jam përgjegjës. Më vjen shumë keq për këtë”.

Në deklaratën e së hënës, Axel Springer tha se “hetimi i pajtueshmërisë kundër Julian Reichelt nuk përfshiu kurrë ndonjë akuzë për ngacmim seksual ose sulm seksual”.

“Megjithatë, kishte akuza për marrëdhënie intime konsensuale me punonjëset femra të “Bild” dhe indikacione për abuzim me pushtetin në atë lidhje. Një marrëdhënie e kaluar me një punonjëse femër të “Bild” është vërtetuar dhe pranuar. Mbetet e diskutueshme nëse ajo punonjëse përfitoi për karrierën e saj”.

CNN nuk e di identitetin e asaj punonjëse. Deklarata thotë se pas hetimit në fillim të këtij viti, Bordi përcaktoi se Reichelt “kishte bërë gabime, [por] këto nuk ishin gabime të një natyre të pafalshme”.

Kompania thotë se po ndërmerr gjithashtu veprime juridike kundër “palëve të treta”, të cilët zbuluan transkriptet konfidenciale, “sekretet e biznesit dhe komunikimet private”. Deklarata e kompanisë nuk specifikoi kundër kujt ishin veprimet ligjore.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...

“Jam në Dubai, s’jam arratisur”/ Nipi i deputetit të PS-së: Ngjarje e stisur

Ramazan Rraja, nipi i deputetit socialist, Rrahman Rraja konfirmon se nuk është arratisur, pasi akuzohet se së bashku me dy persona të tjerë, kanë...

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...

Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi

Nga: Mentor Kikia Ka ndryshuar klima o budallenj! Duhet të ndryshojmë dhe ne, ndryshe do të ngordhim. Vetëm pas një jave me reshje, vjen paralajmërimi i...