E hënë, 30 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

Sherr me armë e shufra hekuri në port, por 5 adoleshentë shqiptarë …

Më të lexuarat

Brataj: Jemi në skenarin 3. Nëse ezaurohen, do shtrohen në hotele e stadiume

Në një video të shpërndarë nga Rama, tregohet puna kolosale e mjekëve në këto ditë të vështira pandemie. Një fluks thirrjesh dhe me mijëra...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

“Po në tualet do na nxirrni?”, Ardit Gjebrea nuk ia përton fanses

Këtë të dielë, në emisionin e përjavshëm “E  diela shqiptare”, do jetë e ftuar këngëtarja e njëkohësisht moderatorja Jonida Maliqi, e cila bashkë me...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

“Kërkojmë gjyshin”, Berisha shfaqet i përhumbur në Gjirin e Lalzit

Një video e Sali Berishës është publikuar këtë fundjavë në media, teksa ai shfaqet i përhumbur para vilave në Lalz. Berisha është një nga figurat...

Rusja “përplas” në tokë burrin 240 kilogramë (FOTO-VIDEO)

Ndonjëherë përmasat trupore nuk kanë rëndësi, dhe këtë e ka dëshmuar shumë mirë një femër e cila ka hedhur në tokë burrin që peshon...

Mesi festoi me bluzën e Maradonës, Barcelona gjobitet nga FIFA

Barcelona do të gjobitet nga FIFA, pasi Mesi festoi me bluzën e Maradonës. Festimi prekës i Lionel Mesit me fanelën e ikonës Diego Armando...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Moti për 5 ditët e ardhshme/Vjen i ftohti i acartë, temperatura në -7 gradë

Moti në javën që do të nisë, do të pësojë ndryshim krahasuar me ditë të tëra plot diell. Dita e hënë parashikohet të ketë...

Qeveria franceze do të dërgojë më shumë policë në Calais për të goditur bandat e emigrantëve, tha të premten ministri i Brendshëm, pasi një sherr kishte shpërthyer mes bandave rivale, ku mbetën të plagosur 5 refugjatë, shkruan Tirana Today. 

Ministri i Brendshëm Gerard Kolomb tha se do dërgonte më shumë policë  në portin verior, ku azilkërkuesit dhe emigrantët ekonomikë që shpresojnë të arrijnë në Britani vazhdojnë të bien pre e kontrabandistëve të panjohur.Shpërthimi i dhunës së të enjtes ishte një kujtesë e zymtë se shpërbërja e një kampi në fund të vitit 2016 kishte dështuar të ndalte mbërritjen e emigrantëve në Calais.

Eritreasit dhe afganët u përfshinë në një konflikt,  me armë dhe me shyfta metalike ku mbetën të plagosur rëndë 5 emigrantë.

Kryebashkiakja e Calais,  Natacha Bouchart tha se qyteti i saj ishte duke u përballur me një fultë nga shumë grupe refugjatësh.

 “Ne e dimë se ka udhëheqës bandash … dhe janë këto rrjete që ne duhet ta çmontojmë”, shtoi ministri, shkruan Reurtes

Por, më tej u bë e ditur se më shumë azilkërkues në Francë erdhën nga Shqipëria, sipas të dhënave zyrtare. Kolomb tha se ndërsa Gjermania i trajtoi rastet e shiptarëve në disa ditë, Franca i trajtoi në tre vjet. Por, mesa duket shqiptarët nuk janë një shqetësim vetëm për Francën por edhe për vende të tjera evropiane.

Kështu raportohet se 5 shqiptarë, të cilët u gjetën në një anije mallrash në Fenit të premten, tani kanë aplikuar zyrtarisht për azil në Irlandë.

Të pesë shtetasit shqiptarë – të gjithë të moshës në 20 vjeç – u arrestuan pasditen e së premtes dhe u morën  në pyetje në stacionin Tralee Garda.

Lexo edhe :   Tentoi ta vriste pas një sherri në lokal, policia kap të rrezikshmin
Lexo edhe :   Çfarë mendonin për Shqipërinë e shqiptarët, Marksi, Engelsi, Lenini dhe Stalini

Ata ishin fshehur në ekuipazhi që u nis nga Spanja për në Irlandë. Mendohet se shqiptarët kishin arritur të futeshin fshehurazi në anije pasi anija para se të nisej ishte e ankoruar në  në Bilbao.Pas marrjes në pyetje në stacionin Tralee Garda, të pesë burrat u liruan, dhe tani po procedohet për të shikuar kërkesat që ata kanë paraqitur për azil.

Tani ata do të strehohen në një qendër azilkërkuesish në Dublin në Irlandës, dhe do të presin nëse do të pranohen apo do të deportohen, raporton independent.ie.

Sipas legjislacionit aktual ndërkombëtar të refugjatëve, nëse burrat eventualisht do të dëbohen nga Irlanda, ata me shumë gjasa do të kthehen në Spanjë  dhe jo në Shqipëri.

Shqipëria – një vend i vogël ballkanik që konsiderohet relativisht i begatë sipas standardeve të Evropës perëndimore – nuk është pjesë e BE, edhe pse shteti i mëparshëm komunist ka qenë një vend kandidat për anëtarësim që nga viti 2014 dhe është në axhendën aktuale për zgjerimin e ardhshëm të BE. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Alfabeti shqip në rrezik

Nga: Edmond Tupja Para një jave u kremtua dita e alfabetit të gjuhës shqipe, i cili u përcaktua (flas për ata që kanë njëfarë kujtese...

Mbi 100.000 transplantime/ Sa fitojnë trafikantët e organeve

Mbi 100.000 transplantime organesh kryhen çdo vit në gjithë botën. OBSH vlerëson se 5-10 për qind e tyre janë të paligjshme. Në treçerekun e...

“8 miliardë euro”, Italia me paketë stimuluese për bizneset

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Qeveria ka marrë masat ndaj bizneseve, që kanë kapitulluar si pasojë e pandemisë. Në drejtim të bizneseve të...

Këngëtari grek me pranga në duar: Mbaj armë se jam në rrezik (FOTO)

Këngëtari i njohur grek, Notis Sfakianakis, i cili u arrestua mbrëmjen e së dielës, është shprehur se armën e mban ngaqë është në rrezik....

“Frikë për një tragjedi”, mjeku i njohur grek: Izolimi duhet deri në mars

Greqia duket se e ka tejet të largët përmirësimin e situatës me pandeminë. Pavarësisht izolimit e masave të ndërmarra nga ana e qeverisë për...