E mërkurë, 23 Shtator, 2020
22 C
Tirana

SHBA pezullon aplikimet e reja për programin e imigracionit, DACA

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Departamenti amerikan i Sigurimit Kombëtar tha të martën se nuk do të pranojë aplikime të reja për programin që mbron nga deportimi persona që u sollën në SHBA në moshë të mitur në mënyrë të paligjshme.

Ky njoftim u pasua me kritika nga aktivistë për të drejtat e imigrantëve si dhe nga demokratët në Kongres.

Sekretari në detyrë i Departamentit të Sigurimit Kombëtar, Chad Wolf, shkruan në një njoftim se do të hapë një rishikim të programit për mbrojtjen nga deportimet të këtyre personave, të njohur si programi DACA dhe se gjithashtu aplikimet e reja nuk do të pranohen për momentin. Po ashtu ai shkruan se personat që janë aktualisht të mbrojtur nga programi do të kenë të drejtë të zgjasin lejet e punës dhe statusin e tyre ligjor vetëm për një vit, në vend të periudhës dy-vjeçare që ka qenë në zbatim deri tani.

Një tjetër kufizim nuk do të lejojë pjesëmarrësit në program të dalin jashtë vendit dhe më pas të rikthehen në SHBA, përveçse “në raste të jashtëzakonshme”.

Presidenti Donald Trump u përpoq t’i japë fund programit DACA që u fut në zbatim gjatë administratës së Presidentit Obama në 2012, por Gjykata e Lartë i bllokoi këto përpjekje muajin e kaluar, duke deklaruar se administrata nuk kishte ndjekur procedurat e duhura në mbylljen e programit.

Protestues pro-programit DACA

Rreth 650 mijë vetë janë të mbuluar nga programi DACA. Për të përfituar nga ky program, personi duhet të ketë ardhur në SHBA para se të mbushte 16 vjeç dhe të ketë jetuar në këtë vend vazhdimisht që nga mesi i vitit 2007 dhe të ketë qenë nën 31 vjeç në mes të vitit 2012, të mos ketë kryer vepra penale dhe të mos paraqesë kërcënim për sigurinë kombëtare. Po ashtu personi duhet të ketë diplomën e shkollës së mesme, ose të jetë i regjistruar në shkollë apo të ketë shërbyer në ushtrinë amerikane.

Administrata Obama argumentonte se për personat që përmbushin kushtet dhe nuk kishin status të ligjshëm në SHBA jo për fajin e tyre, SHBA ishte atdheu i vetëm që njihnin dhe ishin individë që po kontribuonin në këtë vend. Presidenti Obama e quajti programin “një masë të përkohëshme” për të mbrojtur të rinjtë nga deportimi dhe i bëri thirrje Kongresit të vepronte për të ndrequr “sistemin jofunksional të imigracionit”.

Sekretari në detyrë, Chad Wolf shkruan në njoftimin e tij se Kongresi nuk ka ndërmarrë asnjë veprim për këtë temë, duke shtuar se ligjvënësit kanë pasur “mëse kohë të mjaftueshme për të analizuar nëse do t’u japin individëve në këtë kategori statusin e banorit të përhershëm apo masa të tjera imigracioni”.

Duke përsëritur kritikat kryesore të administratës ndaj programit DACA, zoti Wolf tha “DACA e bën të qartë se për një kategori të madhe njerëzish, Departamenti i Sigurisë Kombëtare do të vazhdojë të paktën të tolerojë, ose ndoshta të ligjërojë, shkeljen e vazhdueshme të ligjeve të imigracionit nga këta individë. Jam thellësisht i shqetësuar nga mesazhi që përcjellin këto politika, si programi DACA, për moszbatimin e ligjit për imigracionin, programe që ndoshta kontribuojnë për të thelluar problemin ekzistues të imigracionit të paligjshëm në forma që bien ndesh me misionin e Departamentit për Sigurinë Kombëtare”.

Lexo edhe :   Si janë 24 orët e fundit të jetës së një të dënuari me vdekje në SHBA
Lexo edhe :   Si janë 24 orët e fundit të jetës së një të dënuari me vdekje në SHBA

Një zyrtar i lartë i administratës tha për gazetarët në një konferencë me gazetarët se analiza e Departamentit të Sigurisë Kombëtare “kërkon kohë” dhe nuk pranoi të jepte një afat kohor për përfundimin e saj.

Kryetari i Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Gjyqësorin, Jerrold Nadler dhe Kryetarja e Nënkomisionit për Imigracionin dhe Shtetësinë, Zoe Lofgren nxorën të martën një deklaratë të përbashkët duke u bërë thirrje republikanëve në Senat të veprojnë për reforma në politikat e imigracionit që tashmë janë miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve me shumicë demokrate.

“Pjesa më e madhe e amerikanëve, përfshirë shumicën e republikanëve, mbështesin mbrojtjen e këtyre të rinjve nga deportimi,” thanë ligjvënësit Nadler dhe Lofgren. “Më shumë se një vit më parë, Dhoma e Përfaqësuesve miratoi Ligjin Ëndrra dhe Premtimi Amerikan, për t’u ofruar siguri dhe stabilitet këtij grupi të rinjsh që e meritojnë. Udhëheqësi i shumicës republikane në Senat, Mitch McConnell duhet të zgjedhë anën e drejtë të historisë dhe të veprojë menjëherë për të miratuar këtë projektligj kritik. Nuk mund të presim më”.

Qendra Kombëtare për Ligjin mbi Imigracionin, tha se administrata Trump po “zgjedh të shtojë frikën dhe pasigurinë për familjet imigrante,” në një kohë kur këto komunitete përballen me një shtim të rasteve me COVID-19.

Presidenti Trump nuk dha shumë hollësi të hënën për planet e administratës kur foli me gazetarët lidhur me planet, duke thënë vetëm se DACA do t’i bëjë individët e mbrojtur nga kjo kategori “shumë të lumtur” dhe se vazhdon puna për planet e administratës për të ndryshuar kategoritë e imigrantëve, të cilët do të pranohen në SHBA.

“Do të punojmë me shumë njerëz për DACA-n,” tha presidenti. “Do të punojmë edhe për një ligj për imigracionin, i cili të bazohet tek meritat e aplikantëve. Kjo na është dashur prej kohësh”.

Ish-nënpresidenti, Joe Biden, i cili synon të konkurrojë përballë presidentit në zgjedhjet e 3 nëntorit, tha se nëse zgjidhet president do të mbrojë këtë kategori, të njohur si “Ëndërrimtarët” dhe do t’u ofrojë atyre dhe imigrantëve të tjerë pa dokumente në SHBA një mundësi për të marrë shtetësinë.

“Është e pamoralshme që administrata Trump vazhdon sulmet ndaj personave të mbrojtur nga DACA, sidomos në këto kohë kur vendi përleshet me COVID-19 dhe shumë nga këta të rinj po rrezikojnë jetën për të na shërbyer e mbrojtur ne,” tha të hënën zoti Biden para gazetarëve. “Afro 1/3 e atyre që përfshihen në programin DACA punojnë në shërbimet jetike që ndihmojnë komunitetet tona në përgjigjen ndaj pandemisë. Afro 30 mijë prej tyre janë punonjës në shërbimet jetike shëndetësore”./VOA/

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Thirri Allahu Akbar”, dyshohet për bom*ë tek kulla Eiffel

Pak çaste më parë, mediat e huaja raportuan se kulla Eiffel në Francë është evakuuar pas një kërcënimi për bombë. Policia është njoftuar për...

“Paga minimale të arrijë në 30 mijë lekë”/ Rama tregon çfarë do ndodhë muajt e ardhshëm

Disa muaj para zgjedhjeve, kryeministri Rama ka thënë se sfida e qeverisë është që paga minimale të arrijë në 30 mijë lekë! Kreu i...

Alarm për bombë në kullën Eiffel (VIDEO)

Një telefonatë anonime ku jepte sinjalin për vendosjen e një bombe në kullën Eiffel, ka alarmuar policinë dhe jo vetëm. Policia mori informacione për një...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

“Do i marrim prapë nëse na duhen”, Shqipëria merr borxh 30 respiratorë nga Danimarka

Shqipëria po përballet me një situatë të vështirë, si pasojë e COVID-19. Të infektuarit janë në shifra të larta. Për fat të keq, e...