E enjte, 28 Tetor, 2021
5.5 C
Tirana

Serbët mbajnë të bllokuara rrugët në Jarinje e Bërnjak

Prej mëngjesit të së hënës, rrugët që të dërgojnë drejt dy pikave kufitare në veri, në Jarinje e Bërnjak vijojnë të jenë të bllokuara.

Shpesh herë serbët kanë provokuar pjesëtarët e Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës, të cilët janë vendosur në këtë zonë për të ruajtur rendin dhe qetësinë.

Përveç Policisë së Kosovës në Jarinje e Bërnjak, ka edhe pjesëtarë të KFOR-it dhe të EULEX-it, të cilët po e vëzhgojnë nga afër situatën.

Vlen të theksohet fakti se faktori ndërkombëtar ka kërkuar dialog, dhe ulje te tensioneve nga palët.

Jarinja dhe Bërnjaku, dy pikat kufitare në veri të Kosovës, për të gjashtën ditë vijojnë të jenë të bllokuara nga protestuesit, të cilët në disa vende kanë ngritur edhe barriera zhavorri. Në dy prej komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës, tensionet janë përshkallëzuar gjatë natës së kaluar.

Qendra e Regjistrimit në Zubin Potok është djegur nga serbët, të cilët nuk po e pranojnë reciprocitetin për targat. Serbët kanë hedhur granata dore edhe në Qendrën e Regjistrimit në Zveçan, por që nuk kanë arritur ta djegin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Debate në Kuvend/Rushaj: Të diskutojmë për Krujën, Balla: Jo debate kafenesh

Helmimi i qytetarëve në Krujë është kthyer në një "mollë sherri" mes kreut të grupit parlamentar të PD-së, Alfred Rushaj dhe kreut të grupit...

Naftëtarët e Ballshit mblidhen para uzinës: Të opozitës vinë vetëm për votat

Naftëtarët e Ballshit janë mbledhur paraditen e sotme para uzinës në një tubim, pasi ende nuk ka një vendim se çfarë do të bëhet...

Pse askush në PD nuk po gëzon për “kandidaturën” e Sali Berishës?

Nga: Mero Baze Sali Berisha shpalli për herë të tretë kandidaturën e tij për të qenë në krye të Partisë Demokratike. Herën e parë më...

“Foltorja sjell largimin e Bashës e Ramës”, Topalli mbështet Berishën

Ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli, ka deklaruar se “Foltorja” e Sali Berishës ishte iniciativa më e mirë që mund të ndodhte nga lideri historik i demokratëve....

“35 mijë euro kush vr*t Albin Kurtin”, policia rrethon banesën e kryeministrit

Forca të shtuara të policisë kanë qëndruar pranë shtëpisë së kryeministrit Albin Kurti, pas informacioneve për kërcënim. “Kryeministri Kurti është kërcënuar. Për këtë arsye,...