E mërkurë, 13 Tetor, 2021
14.5 C
Tirana

“25 prilli, nisni konsultimet për Territorialen”, zbardhen porositë e Bashës

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka udhëzuar deputetët që të zbresin në zonat e tyre respektive, dhe të adresojnë problemet e qytetarëve. Kryedemokrati u ka dhënë porositë e radhës deputetëve, gjatë mbledhjes së grupit parlamentar, që është zhvilluar paraditen e sotme në selinë blu.

“Bëhuni zëri i problemeve të qytetarëve. Zbrisni në zonat tuaja dhe bëni publike shqetësimet e tyre. Rritja e çmimeve është skandaloze, në kushtet e një varfërie që ka përfshirë shumicën dërrmuese të qytetarëve.

Merrni informacion pranë prokurorive për ecurinë e hetimeve, për masakrën zgjedhore të 25 prillit. Duhet bërë transparencë e procesit hetimor që po zvarritet me urdhra politik dhe ndjekur në çdo hallkë të gjyqësorit dhe jo vetëm.

S’mund të pretendohet për drejtesi të pavarur, për sa kohë nuk ndëshkon dhunuesit e procesit zgjedhor. Ne duhet të bëjmë gjithçka për të ndarë politikën nga krimi, me iniciativa ligjore e qytetare dhe denoncuar aferat e përditshme korruptive të qeverisë më të korruptuar të Europës, e ndër më të korruptuarat në botë”.

Sa i takon Reformës Territoriale, Basha u ka kërkuar ligjvënësve: “Nisni konsultimet me qytetarët në zonat tuaja për Reformën Territoriale. Së shpejti do të ngrihet grupi i punës në PD, për të hartuar draftin ligjor”, mësohet të ketë thënë kryedemokrati Basha në mbledhje.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sa do të shtrenjtohet energjia?

Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë para për energji. Cilat...

Si po tallet Sali Berisha me viganët e historisë

Nga: Pajtim Bello Sali Berisha, si në fillimet e 1991, kërkon të sëmbojë demokratët e Kukësit duke evokuar historinë e trevës së tyre. Sjellje tipike...

Mashtrimi me kreditë/Lihet në burg infermierja, lirohet bashkëpunëtorja

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi vendimin "arrest me burg" për infermieren Elisabeta Bardhollari dhe "arrest shtëpie" për Orjada Hoxhën, pasi akuzohen për...

I mori jetën gruas në sy të foshnjes/Piloti 33-vjeçar nuk kishte bashkëpunëtor

Autoritetet greke kanë dalë në përfundimin, se në krim për vrasjen e 20-vjeçares Caroline Crouch në muajin maj në Greqi është i shoqi 33-vjeçar,...

Herët a vonë të gjithë do të thonë: E dua Doktoreshë Albanën

Nga: Lorenc Vangjeli Doktoreshë Albana Fico është një emër shumë i njohur në Tiranë. Në një kohë tjetër, ajo dhe shumë kolegë të tjerë si...