E mërkurë, 13 Tetor, 2021
14.5 C
Tirana

Mbledhjet ‘online’, ja çfarë vendosi PD-ja

Grupi Parlamentar i PD-së, ka vendosur të mos e njohë vendimin e Konferencës së Kryetarëve për mbledhje online të Komisioneve. PD-ja e ka cilësuar si një vendim qe bie ndesh me Rregulloren e Kuvendit, dhe synon t’i shmanget përballjes me opozitën, e po kështu të mohojë transparencën për qytetarët. Ata kanë thënë një zëri se do të jenë prezent fizikisht në mbledhjet e Komisioneve.

Partia Demokratike ka kundërshtuar nismën e Partisë Socialiste, që Komisionet Parlamentare të zhvillohen online. Dy ditë më parë, Kreu i grupit të PD-së, Alfred Rushaj, në seancën plenare tha se vendimi i Konferencës së Kryetarëve që Komisionet Parlamentare të zhvillohen online për shkak të pandemisë, është i paligjshëm dhe kufizon parlamentarizmin. Deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj, ka ngritur zerin ndërsa theksoi se po zhduket parlamentarizmi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sa do të shtrenjtohet energjia?

Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë para për energji. Cilat...

Si po tallet Sali Berisha me viganët e historisë

Nga: Pajtim Bello Sali Berisha, si në fillimet e 1991, kërkon të sëmbojë demokratët e Kukësit duke evokuar historinë e trevës së tyre. Sjellje tipike...

Mashtrimi me kreditë/Lihet në burg infermierja, lirohet bashkëpunëtorja

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi vendimin "arrest me burg" për infermieren Elisabeta Bardhollari dhe "arrest shtëpie" për Orjada Hoxhën, pasi akuzohen për...

I mori jetën gruas në sy të foshnjes/Piloti 33-vjeçar nuk kishte bashkëpunëtor

Autoritetet greke kanë dalë në përfundimin, se në krim për vrasjen e 20-vjeçares Caroline Crouch në muajin maj në Greqi është i shoqi 33-vjeçar,...

Herët a vonë të gjithë do të thonë: E dua Doktoreshë Albanën

Nga: Lorenc Vangjeli Doktoreshë Albana Fico është një emër shumë i njohur në Tiranë. Në një kohë tjetër, ajo dhe shumë kolegë të tjerë si...