E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Secilit t’i merret qimja

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Nga: Frrok Çupi

Presidenti i Republikës ka vendosur që t’u marrë të gjithëve qimen. Dje ka deklaruar se do të dalë shesh më shesh nëpër Shqipëri dhe do të mbledhë ‘shtrungat’. Në shtrunga – sipas traditës – barinjtë mbledhin tufat dhe u marrin nga një qime për sëmundjet. Presidenti deklaroi dje se ‘nesër publikojmë emrat e atyre që votuan’ në Kuvend për Kodin e Ri zgjedhor, domethënë që janë të sëmurë. ‘Do të shpartallojmë këtë komplot!’- u betua. Do të mblidhen në sheshe ‘tre milionë shqiptarë’, – tha. ‘Numërimi mbrapsht sapo filloi…”

Këtu nis të merret qimja, një për një, kokë për kokë

97 deputetët që votuan dje në favor të Kodit të ri Zgjedhor e kanë të depozituar qimen në Kuvend dhe në Presidencë, tani pritet vetëm linçimi. Me siguri, ata do të dalin të sëmurë rëndë dhe do t’u hidhen egërsirave për ushqim. Pas kësaj nis dezinfektimi i banesave dhe lagjeve ku këta jetojnë. Pastaj ndëshkimi me shtatë kamxhikë i secilit që shihet duke pirë kafe ose ujë me ta; dënimi më i rëndë do të shkojë zinxhir nga kushërinjtë, deri te miqësia më e gjerë.

Mbledhja e qimes do të emërtohet ‘spastrimi i Republikës nga ata që janë kundër Kushtetutës’. Puna e madhe e presidentit nis pas kësaj, domethënë me tre milionë të tjerë. Këta nuk e kanë të depozituar qimen; do të thërriten në sheshet e Shqipërisë ku presidenti do t’i vërë në shtrungë. Një e keqe vdekëse për presidentin është se në sheshet e reja të qyteteve duket dora e qeverisë – që është armike e presidentit; por edhe këtë do ta kalojë si i paskrupullt: Shumica do të thërriten para Presidencës në Tiranë, ku ka ndërtuar Musolini. Aty i mblodhi edhe në datën 2 të muajit të Covid-it.

Pra, puna për qimen nis shumë shpejt dhe populli do të pastrohet nga sëmundja e komplotit. Kështu ka ndodhur edhe në Mesjetë; dhe hera e dytë është kjo.

Qysh në shekullin e15-të njerëzit nisën të dallohen si ‘të sëmurë’ dhe ‘të shëruar’…, si ‘të mirë’ dhe ‘të marrë’. Psikologu dhe filozofi francez Paul-Mishel Fuko (Michel Foucault) shkruan se atëherë u bë një përpjekje për ndarje racionale në tre sektorë:

Sektori i parë, sipas Fukosë: Shtëpitë e korrektimit, burgjet dhe vendet e fshehta:

Presidenti i Republikës sonë, Meta, do të dërgojë atje të gjithë ata që qimja do t’u manifestojë se kanë dijeni për fajet që ka bërë Ilir Meta. Këta e kanë dënimin më të rëndë, prandaj do të izolohen që të mos tregojnë kurrë. Ilir Meta ka grabitur para të madhe sy për sy me popullin, regjistruar në ditën me diell. Pasi ka grabitur ka paguar gjykatën e ka dalë ‘i pafajshëm’. Pastaj për të frikësuar secilin që guxon të flasë, ka shkaktuar vrasjen e 4 protestuesve në bulevardin ku nesër do t’i marrë qimen secilit. Për t’i frikësuar të gjithë, pardje ka kërcënuar një gazetë indipendente ‘Tema’, sepse ka dëshmuar në publik. Poshtërsitë e Metës nuk numërohen: me korrupsionin, me deformimin e moralit politik, me bandat e grabitjeve, me vilat… Vetëm ish-presidenti, zoti Berisha, ia ka thënë të vërtetën shkurt: ‘Ilir Meta do ta mbyllë jetën pas hekurave të burgjeve, është vrasës me pagesë, trafikant droge, fëmijësh dhe vajzash të mitura’.

Lexo edhe :   Për qetësinë e Bashës dhe mungesën e dashurisë së Metës
Lexo edhe :   Me Metën dhe Ramën, e Majta jonë “klasike” mbyll ciklin

Sektori i dytë, vendet e caktuara për ‘të varfrit e mirë’:

Të varfrit e mirë janë ata që presin barin e vilës së Metës, ata që lajnë macet në 12 banjat e vilës në Lalëz; është tipi i aktivistit të LSI-së, Gjon Gjoni i ndjerë, i cili u vra në Laç, në 23 qershor 2013, i dërguar nga Meta për të shpërndarë lekë për votat. Të varfrit e mirë quhen punëtorët dhe policët e tunelit të Kërrabës, që nuk folën asnjë fjalë pas vjedhjes së floririt. Të varfrit e mirë janë punëtorët që po punojnë për ndërtimin e pallateve ose për nxjerrjen e pllakave që janë të Metës, por jo në emër të Metës. Të varfër të mirë janë edhe disa gazetarë e media që vishen me kravata dhe përulen duke thënë ‘Meta po bën gjënë e duhur’…

Meta vdes për këta e, prandaj, do t’ua marrë prapë qimen, që të garantohet. Edhe vetë Meta qëndron në sektorin e ‘të varfërve të mirë’ – sipas Fukosë; por ky ka aplikuar idenë e traktatit të natyrës njerëzore, sipas të cilit ‘asgjë nuk ndiqet me aq pasion sa paraja’.

Sektori i tretë, për të marrët dhe të tjetërsuarit:

Të tjetërsuarit, edhe sipas Fukosë, nuk ishin aq të sëmurë sa të mbeteshin pa bukë ose pa mashtruar dikë. Për këta, sapo të dalin provat e qimeve, Meta do të rezervojë një vend special, ku vetë do t’i vizitojë herë pas here. Vetë Meta i përket kësaj kategorie. U tjetërsua nga socialist në demokrat, nga antikomunist në model Mehmet Shehun; nga Avni Rustem në Salvador Allende, nga trim kundër Amerikës në hipokrit evropianist. Kush del me qime ‘tjetërsim’, do të jetë rezervë për partinë e Metës dhe do të lëshohet për të rrënuar çfarë të gjejë përpara.

Ndërsa, po këta të sektorit të tretë, që janë ‘të marrët’, do të japin qimen dhe do të urdhërohen të vijnë prapë në shesh, sa herë të ketë nevojë presidenti për të marrë qime të tjera. Ai do të thotë se ‘të marrët i thërras për Kushtetutën’, por, në fakt, i thërret për qimen.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...