E diel, 17 Janar, 2021
-1 C
Tirana

Rusia ofertë Shqipërisë: Gati t’ju sjellim vaksinën tonë anti-covid, Sputnik V

Bashkimi Europian ka filluar shpërndarjen e vaksinës anti-covid në të gjitha vendet anëtare, duke lënë jashtë saj vendet e Ballkanit Perëndimor, ku bën pjesë edhe Shqipëria.

Por, këshilltari i kryeministrit Edi Rama, Endri Fuga përmes një postimi në Twitter, i është ”ankuar”, Presidentes së KE, Ursula Von Der Leyen lidhur me këtë fakt, duke thënë se popullsia e rajonit është sa një vend i vetëm i BE-së.

Ndaj sipas tij, vaksina duhet shpërndarë edhe për shtetet fqinje me ato të unionit.

Ndërkohë, ditën e sotme, Ambasada e Rusisë në Tiranë tha se është e gatshme që të sjellë në Shqipëri vaksinën anti Covid-19 që ka prodhuar ky vend, “Sputnik V”.

Selia Diplomatike iu përgjigj Endri Fugës, duke i bërë në njëfarë mënyrë një ”ofertë” vendit tonë.

“I nderuar z. Endri Fuga,

Ju bëjmë me dije se Fondi Rus i Investimeve Direkte (https://rdif.ru/Eng_Index/) është autoruzuar të zhvillojë negociata me vendet, të cilat janë të interesuara për të blerë vaksinat kundër COVID-19. Nuk kemi dyshime se Rusia është e gatshme të sjellë vaksinën e saj “Sputnik-V” edhe në Shqipëri. Vaksinimi me “Sputnik-V” tashmë filloi në Rusi dhe në Argjentinë, ndërkohë më shumë se 50 vende kanë aplikuar për të blerë 1,2 miliard dozë të preparatit. Në çdo rast, e përsërisim informacionin e postuar më parë për karakteristikat dhe avantazhet e saj në krahasime me një serë vaksinash të tjera”, i shkruan Ambasada ruse Fugës, në rrjetin social Facebook.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...