E mërkurë, 22 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

Rudina Hajdari del kundër partisë. Ja çfarë ka thënë Basha për të

Në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, deputetja e Partisë Demokratike, Rudina Hajdari, tha se do të vazhdojë të marrë pjesë në punimet e Parlamentit, duke kundërshtuar vendimin e partisë së saj për të djegur mandatet parlamentare.

Teksa PD-ja përjashtoi z. Murrizi nga partia, ende nuk është marrë nje vendim për znj. Hajdari, të bijën e heroit të demokracisë, Azem Hajdari.

Ditë më parë, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, tha në emisionin ‘Zonë e Lirë’ se kriza politike do të përfundojë vetëm me zgjedhje të parakohshme. I pyetur për kandidatët nga listat vijuese të PD-së që pranuan mandatin dhe Rudina Hajdarin, e cila ka dalë kundër vendimit të grupit, Basha tha se:

“Nuk kam ndërmend që të merrem me asnjërin prej tyre, por dua të them se motivi i atyre që kanë qëndruar, nuk i shërben interesit publik dhe qytetarëve. Ata që dalin kundër këtij vendimi, nuk i shërbejnë demokracisë, se për çfarë motivesh kanë shkuar…Kjo krizë politike do të përfundojë me zgjedhje të parakohshme” .

Rudina Hajdari mori në heshtje vendimin për të qendruar në Parlament, ndërsa opozita dorëzoi njëherazi mandatet. Ajo dhe Myslym Murrizi i Lushnjes janë të vetmit që nuk zbatuan vendimin e PD-së.

Deputetja Rudina Hajdari ka zgjedhur të flasë për “Zërin e Amerikës” pas 3 javësh, duke thënë se “nuk e dorëzova mandatin, sepse mendoj se Parlamenti i jep oksigjen demokracisë. Është vendi ku ne përfaqësojmë sovranin. Prandaj duke marrë parasysh që kjo është një përgjegjshmëri shumë e lartë, mendoj që qëndrimi në Parlament do të ishte vendimi më i duhur”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...