E martë, 30 Nëntor, 2021
5.5 C
Tirana

Rudina Hajdari bën opozitë përballë Gent Cakajt/Qytetarët: Mos ia lë kokën mënjanë Kirit! (foto)

Deputetja demokrate Rudina Hajdari, gjatë seancës dëgjimore në Komisionin për Integrimin Europian, i kërkoi ministrit Genc Cakaj që të tregojë arsyet se përse shkarkoi 20 punonjës të ministrisë. Cakaj tha se disa prej të larguarve kanë tejkaluar sjelljen e diplomatit, ndërsa disa të tjerë nuk janë në lartësinë e duhur.

Pasi foli për valën e pastrimit të diplomatëve, ministri i Jashtëm u shpreh se do të ketë dhe shkarkime të tjera në rast se performanca e punonjësve nuk do të jetë në nivelin e duhur.

“Të tjera shkarkime nëse performanca nuk do të jetë në nivelin e duhur. Jam i gatshëm të thelloj reformat, e të marr veprime të guximshme që të rinj e të reja me rezultat e të shkëlqyera, të bëhen pjesë e trupit diplomatik. Një pjesë e tyre nuk mund të qëndrojnë në misione diplomatike për shtatë vite, pa asnjë transferim”, tha ndër të tjera ai.

Duket se qëndrimi i prerë i deputetes së PD-së, nuk i ka pëlqyer aspak një pjese të qytetarëve, të cilët kanë shprehur mllefin. Një pjesë e tyre i kërkojnë që ajo të rikthehet në bazën e saj, e një pjesë tjetër nuk janë kursyer me ofendimet.

Komentuesit e këshillojnë Rudina Hajdarin që të mos bëjë deklarata publike, pasi po bëhet e neveritshme dhe shumë qesharake.

 

 

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si lindi alfabeti

Nga: Cody Cottier Anglishtja e shkruar, së bashku me shumicën e gjuhëve moderne, është aq shumë e lidhur me alfabetin e saj, saqë ne mund ta marrim atë sot si të mirëqenë. Në...

Variantet e koronavirusit, ja çfarë dimë deri më tani

Omicron, varianti më i ri i koronavirusit, është gjithashtu më i shpejti për t'u etiketuar si "variant shqetësues" nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, për...

Bllokimi për variantin Omicron/ Biden: S’ka vend për panik

Presidenti amerikan Joe Biden e ka quajtur variantin Omicron Covid-19 një "shkak shqetësimi, jo shkak për panik", një ditë pasi u zbulua në Amerikën...

Njihuni me këmbimin valutor, 30 nëntor 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re rritje e dollarit, paundit britanik dhe frangës zvicerane. Ndërsa euro s'ka pësuar ndryshime. Më poshtë do të...

Pandemia i bëri shqiptarët “dembelë”

Pandemia Covid-19 ka shkaktuar nivele të larta të “dembelizmit” në të gjithë vendin. Personat në moshë pune që nuk po kërkojnë një punë u...