E shtunë, 6 Mars, 2021
13 C
Tirana

Rrugë që i merr lumi para se të mbarojnë

Nga: Mentor Kikia

Foton e parë e kam marrë në rrjet. Autori thotë se është rruga e Arbërit, në Maqellarë të Dibrës. E ndërtuar buzë lumit, duket se nuk ka më shumë se disa ditë jetë.

Foto e tjera i kam bërë vetë vetë, para reshjeve. Sërish në të njëjtën rrugë, por në pjesën e Tiranës, në Lumin e Brarit. Tregon se si është shpartalluar lumi duke i marrë zhavorrin për të ndërtuar rrugën.

E gjitha traseja e rrugës është ndërtuar me zhavorr lumi. Nga sa kam folur me inxhinierë ndërtimi, kjo është e palejuar, pasi zhavorri i lumit nuk duhet përdorur për këto vepra, pasi gurët e rrumbullakët nuk lidhen mes tyre.

Shkatërrimi i shtratit të lumit rrit agresivitetin, erozionin, dhe rruga që kalon thuajse në shtrat të lumit, është tërësisht e ekpozuar dhe pa asnjë masë mbrojtëse.

Dëmi mjedisor që i bëhet lumit nuk përllogaritet.

Edhe një konstatim në formë pyetjeje: Zhavorri i lumit merret pa para, gërrmo në lumë e hidh në rrugë. Në preventivat e punimeve, a paguhet kompania për qindra mijëra metër kub materianle inerte për mbushjen e trasesë?

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH, ekipi hetimor përgatitet të nxjerrë raportin për origjinën e Covid-it

Hetuesit që zhvilluan inspektime në Kinë për të zbuluar origjinën e koronavirusit, do të nxjerrin në mes të marsit një raport me përfundimet e...

Qytetarja: Kisha vëllain në spital, paguanim lekë ose do e linin të vdiste

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi mëngjesin e sotëm vizitoi disa biznese të vogla në Njësinë numër 5 Tiranë. Të shumtë ishin qytetarët të cilën shprehën...

Devoll: 58-vjeçari mbytet në rezervuar, e kishte marrë me koncension

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur paraditen e sotme në Devoll pasi një 58-vjeçar është gjetur i mbyur në rezervuarin e Koshnicës. Mësohet se ai...

E rëndë/ Shkon në 3 numri i viktimave nga aksidenti në Rrogozhinë

Ka shkuar në tre numri i viktimave nga aksidenti i rëndë i trefishtë që ndodhi mëngjesin e sotëm në Rrogozhinë. Viktima e tretë është një...

Në kërkim për plagosje të rëndë, arrestohet 75-vjeçari në Tiranë

Policia e Tiranës ka arrestuar një 75-vjeçar i cili ishte i shpallur në kërkim. Bëhet me dije se shtetasi me inicialet M.Ll, është dënuar me...