Politikë

‘Rrogat ose dorëheqjen’/Qytetari-Berishës: Po na kërcënojnë me vendin e punës


               Publikuar në : 17:26 - 03/12/19 M S

Në vazhdën e denoncimeve, ish-kryeministri Berisha ka publikuar mesazhin e qytetarit digjital, i cili flet për ‘dhurimin e rrogës’ pa vullnetin e tyre.

Ai ka denoncuar tek faqja e Facebook-ut të Berishës, grabitjen me urdhër që po i bëhet punonjësve të administratës. Duke i detyruar këta të fundit të japin paratë nga paga e tyre mujore, si kontribut për familjet e dëmtuara nga tërmeti.

Në të kundërt, nëse nuk gjen zbatim ky urdhër, atëherë ata kërcënohen me largim nga puna. Po sipas qytetarit në fjalë, grabitja me urdhër e pagave nuk është solidaritet, por veçse grabitje shtetërore.

Statusi

Grabitja me urdher e pagave te punonjesve te administrates nuk eshte solidaritet por grabitje shteterore.

Pasi nuk ka caktuar asnje fond fillestar per perballimin e nevojave me emergjente, Edvin Mafia do te krijoje ate me rrogat e punonjesve!

Te dashur miq, po behen 6 dite nga data e termetit te 26 nentorit dhe jane bere disa mbledhje te narkoqeverise dhe Edvin Mafia ne te gjitha vendimet dhe mbledhjet e tij nuk ka treguar, nuk ka caktuar asnje qindrake si nje fond fillestar per perballimin e nevojave me urgjente te gjendjes se jashtezakonshme, qe si rregull ne keto raste me vendim te KM merren nga fondi rezerve.

Keshtu qe duket se gjithcka shperndahet eshte ndihme solidariteti nga qytetare te Kosoves Shqiperise, emigracionit dhe vendeve mike. Me kete shpjegohet dhe fakti i mungeses se madhe te ndihmave me elementare te te demtuarve nga termeti.

Denoj me ashpersine me te madhe si papergjegjesi totale mos caktimin e fondit fillestar per perballjen me nevojat me urgjente te te demtuarve nga termeti.

Por krahas kesaj denoj si grabitje te mirefillte urdherin per mbajtjen e rrogave te punjonjesve si akt solidariteti. Solideriteti eshte vlere qe nuk pajtohet kurre me detyrimin.

Lexoni mesazhin e qytetareve dixhital. sb

Urdherohet mbajtja e rrogave te prokuroreve dhe policise!

Lexoni denoncimin e punonjesve dixhital
Pershendetje marshall Po ju dergoj nje informacion te cilin media e drogaxhiut ton,e cila quhet top chanel sapo nxori nje lajm qe te gjith punonjesit e prokuris tiranes kan dhuruar rogen e dhjetorit per te prekurit e termetit.por kjo nuk eshte e vertet sepse me urdher nga lart arta marku Ka urdheruar qe mos ti jepen rrogat.turp turp Jan 300 veta qe punojn aty dhe Jan 300000$ qe Po vidhen

Zoti Berisha pershendetje!
Jam nje punojs i ASHK dhe po na detyrojn dhe po na ushtroj. Presoj qe te dorzojm rrogat ose te japim dorheqjen. Ne nuk esht se nuk duam te sensibilizohemi me familjet e prekura nga termeti por nuk e kemi nje mundsi te till duke qene se kam per te paguar kredin qe kemi mar per shtepin gjithashtu kemi dhe femijet qe duhet te kujdesim,ne syt dhe koken e mbajm nga fundi muajt qe te marrim ate rroge.Ju lutem Zoti Berisha publikoheni kete mesazh.

Mirmbrema doktor.

Marr shkas nga postimi i juaj i bere per punonjesit e kadastres.. por dua te theksoj pasi ne drejtorine e policise shkoder, drejtori Niko brahimaj ka mbajtur peng rrogat me urdher verbal te punonjesve te drejtorise perfshire efektivet dhe punonjesit civil ,per shumen e caktuar nga vete ai per te cilen e ka nxjerr me nje urdher te brendshem ku detyron punonjesit te paguajne per personat e demtuar nga termeti.


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT