E premte, 10 Korrik, 2020
20 C
Tirana

‘Rrogat ose dorëheqjen’/Qytetari-Berishës: Po na kërcënojnë me vendin e punës

Më të lexuarat

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Merret vendimi/ Ja me sa vite burg dënohet Dritan Dajti

Gjykata e Elbasanit i ka bashkuar dy dënime në një ndaj Dritan Dajtit duke e dënuar përfundimisht me 25 vite burgim. Dritan Dajtit i kanë...

Presidenti i infektuar hoqi maskën në konferencë! Gazetarët, zero tolerancë ndaj tij

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro para disa ditësh konfirmoi se ishte infektuar me koronavirus. Rikujtojmë se herë pas here ai injoronte pandeminë duke thënë se...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Meta publikon fotot me Thaçin nga Gjiri i Lalzit, ja kush tjetër ishte me ta

Presidenti Ilir Meta ka publikuar foto nga takimi në Gjirin e Lalzit me homologun e tij kosovar, Hashim Thaçi. Nga fotot e publikuara nga kreu...

Gent Cakaj shkarkon të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, i dërgon Metës emrin e ri

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka shkarkuar të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, përfshi edhe ambasadoren. Një...

Pamje të rralla/ Ndodh 1 në 80 mijë raste, vjen në jetë fëmija me ‘këmishë’ (FOTO)

Një foshnje në maternitetin ‘Koço Gliozheni’ në kryeqytet, ka lindur i mbështjellë me qese amniotike, që në gjuhën popullore cilësohet si 'i lindur me...

Në vazhdën e denoncimeve, ish-kryeministri Berisha ka publikuar mesazhin e qytetarit digjital, i cili flet për ‘dhurimin e rrogës’ pa vullnetin e tyre.

Ai ka denoncuar tek faqja e Facebook-ut të Berishës, grabitjen me urdhër që po i bëhet punonjësve të administratës. Duke i detyruar këta të fundit të japin paratë nga paga e tyre mujore, si kontribut për familjet e dëmtuara nga tërmeti.

Në të kundërt, nëse nuk gjen zbatim ky urdhër, atëherë ata kërcënohen me largim nga puna. Po sipas qytetarit në fjalë, grabitja me urdhër e pagave nuk është solidaritet, por veçse grabitje shtetërore.

Statusi

Grabitja me urdher e pagave te punonjesve te administrates nuk eshte solidaritet por grabitje shteterore.

Pasi nuk ka caktuar asnje fond fillestar per perballimin e nevojave me emergjente, Edvin Mafia do te krijoje ate me rrogat e punonjesve!

Te dashur miq, po behen 6 dite nga data e termetit te 26 nentorit dhe jane bere disa mbledhje te narkoqeverise dhe Edvin Mafia ne te gjitha vendimet dhe mbledhjet e tij nuk ka treguar, nuk ka caktuar asnje qindrake si nje fond fillestar per perballimin e nevojave me urgjente te gjendjes se jashtezakonshme, qe si rregull ne keto raste me vendim te KM merren nga fondi rezerve.

Keshtu qe duket se gjithcka shperndahet eshte ndihme solidariteti nga qytetare te Kosoves Shqiperise, emigracionit dhe vendeve mike. Me kete shpjegohet dhe fakti i mungeses se madhe te ndihmave me elementare te te demtuarve nga termeti.

Denoj me ashpersine me te madhe si papergjegjesi totale mos caktimin e fondit fillestar per perballjen me nevojat me urgjente te te demtuarve nga termeti.

Por krahas kesaj denoj si grabitje te mirefillte urdherin per mbajtjen e rrogave te punjonjesve si akt solidariteti. Solideriteti eshte vlere qe nuk pajtohet kurre me detyrimin.

Lexo edhe :   Sa para akordon qeveria për rikonstruksionin e banesave të dëmtuara nga tërmeti
Lexo edhe :   Sa para akordon qeveria për rikonstruksionin e banesave të dëmtuara nga tërmeti

Lexoni mesazhin e qytetareve dixhital. sb

Urdherohet mbajtja e rrogave te prokuroreve dhe policise!

Lexoni denoncimin e punonjesve dixhital
Pershendetje marshall Po ju dergoj nje informacion te cilin media e drogaxhiut ton,e cila quhet top chanel sapo nxori nje lajm qe te gjith punonjesit e prokuris tiranes kan dhuruar rogen e dhjetorit per te prekurit e termetit.por kjo nuk eshte e vertet sepse me urdher nga lart arta marku Ka urdheruar qe mos ti jepen rrogat.turp turp Jan 300 veta qe punojn aty dhe Jan 300000$ qe Po vidhen

Zoti Berisha pershendetje!
Jam nje punojs i ASHK dhe po na detyrojn dhe po na ushtroj. Presoj qe te dorzojm rrogat ose te japim dorheqjen. Ne nuk esht se nuk duam te sensibilizohemi me familjet e prekura nga termeti por nuk e kemi nje mundsi te till duke qene se kam per te paguar kredin qe kemi mar per shtepin gjithashtu kemi dhe femijet qe duhet te kujdesim,ne syt dhe koken e mbajm nga fundi muajt qe te marrim ate rroge.Ju lutem Zoti Berisha publikoheni kete mesazh.

Mirmbrema doktor.

Marr shkas nga postimi i juaj i bere per punonjesit e kadastres.. por dua te theksoj pasi ne drejtorine e policise shkoder, drejtori Niko brahimaj ka mbajtur peng rrogat me urdher verbal te punonjesve te drejtorise perfshire efektivet dhe punonjesit civil ,per shumen e caktuar nga vete ai per te cilen e ka nxjerr me nje urdher te brendshem ku detyron punonjesit te paguajne per personat e demtuar nga termeti.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Po fliste me Princin Charles, punonjësit të supermarketit i bie të fikët (Video)

Mediat britanike së fundmi kanë publikuar një video, ku shfaqet një punonjës supermarketi të cilit i bie të fikët teksa bashkëbisedonte me Princin Charles. Ky...

Paqe ka kur nuk i hidhet benzinë zjarrit politik

Nga Skënder Minxhozi Ilir Meta ka bërë një konstatim të drejtë në orët e fundit. Ka vërejtur se tek ne, përkundër Maqedonisë së Veriut, ka...

A duhej të jepte dorëheqjen Thaçi pas publikimit të aktakuzës? Përgjigjet Haradinaj

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur rreth ftesës që Gjykata Speciale i ka çuar presidentit Thaçi, për t’u paraqitur në Hagë. Kujtojmë se Haradinaj...

Durrës/ Përfshihen nga flakët 3 shtëpi të vjetra

Së fundmi, 3 shtëpi të vjetra janë përfshirë nga flakët në lagjen 5 të qytetit të Durrësit. Zjarrfikëset kanë shkuar në vendin e ngjarjes dhe...

Kryeministri 61-vjeçar ndërron jetë pak pas mbledhjes së qeverisë

Kryeministri i Bregut të Fildishtë, Amadou Gon Coulibaly, ka ndërruar jetë sot pak minuta pasi kishte përfunduar një mbledhje të kabinetit qeveritar. Presidenti i vendit,...