E hënë, 10 Gusht, 2020
20 C
Tirana

Po tani që tërmeti kaloi, çfarë do bëjmë

Më të lexuarat

Pronari i hotelit në Tushemisht nxjerr emrat e dy autorëve të atentateve

Pronari i hotel “Voloreka” në Pogradec, Jetmir Muçllari, ka dhënë emra konkretë se cilët beson ai se fshihen pas dy atentateve në hotelin e...

Kthimi nga zonat bregdetare, Policia: Hiqen 34 patenta, gjobiten 154 shoferë

Policia e Shtetit bën me dije se prej orës 16:00 ka filluar kthimi nga zonat bregdetare, në drejtim të Tiranës dhe Morinës, i pushuesve...

6 persona ndërrojnë jetë në Shqipëri! Ja sa raste të reja u regjistruan

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 6 persona në Shqipëri si pasojë e koronavirusit ndërsa...

U hodh me parashutë në Qafën e Llogarasë, 39-vjeçari përfundon në përrua

Një 39-vjeçar nga Tirana sot në Qafën e Llogarasë është hedhur me parashutë, mirëpo aventura nuk ka përfunduar mirë! Policia bën me dije se shtetasi...

Pandemia/ Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin e 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 124 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri ndërsa 4...

Ekzekutimi i 27-vjeçarit dyshohet të ketë qenë gjakmarrje, ja çfarë gjeti policia në vendngjarje

Zbardhen detaje të reja lidhur me ngjarjen e rëndë që u regjistrua sot në Vaun e Dejës, ku një 27-vjeçar u gjet i pajetë...

Pandemia/ Epidemiologu i njohur: Lajme të mira miqtë e mi

Epidemiologu i njohur Ilir Alimehmeti përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka dhënë disa “lajme të mira” lidhur me pandeminë. Ai sqaron se virusi...

Dy atentate në pak ditë në hotelin në Tushemisht, pamjet e kamerave nga atentati i parë

Pronari i hotelit në Tushemisht, Jetmir Muçllari, ku u regjistruan të shtëna me breshëri mëngjesin e sotëm, ka qenë në shënjestrën e një tjetër...

Hyrja e forcave serbe në Kosovë/ Hoti “thumbon” Haradinajn

Mediat në Kosovë ditën e djeshme raportuan për hyrjen e forcave serbe në fshatin Karaçevë të Komunës së Kamenicës. Ish-kryeministri Ramush Haradinaj shkoi në fshatin...

Ronaldo do të largohet nga Juventusi, zgjedh ekipin e ri

Një fjali e thënë së fundmi nga Cristiano Ronaldo lidhur me sezonin 2019-2020, ka bërë që të lindin aludim për një largim të mundshëm...

Nga Migena Dani

Të gjithë ne, shqiptarët, kaluam një eksperiencë të dhimbshme që shënjoi ankth, panik dhe zymtësi në zemrën e gjithsecilit.

Fatkeqësisht 51 qytetarë të kombit që i përkasim tashmë nuk janë më pranë nesh.

E sigurt që ata, njëlloj si ne që jemi gjallë, kishin plane në kokë për atë ditë që nuk arritën ta përjetonin dot, 26 nëntorin, apo ëndrra të cilat donin t’i realizonin, por që përkohësisht i kishin nëpër sirtare.

Këto të fundit, njëlloj si dëshirat e tyre u shkatërruan brenda vetëm 30 sekondave. Fati i tyre, fatkeqësisht e deshi që ata të mos jetonin më.

Rrugëtimi i 51 njerëzve u ndërpre në mes nga një fatkeqësi natyrore dhe ata sigurisht që do kujtohen gjithnjë, veçanërisht nga të afërmit e tyre, por… tani që tërmeti kaloi, çfarë do bëjmë?

A jemi njëlloj? A shërbeu kjo “plagë” për të na sensibilizuar në kuptimin që duhet ta vlerësojmë më shumë këtë jetë?

A do e vlerësojmë më shumë individin e thjeshtë, se sa petkun e postit që një tjetër person mban mbi supe?

A do e dashurojmë më shumë profesionin, se sa rrogën që marrim në fund të muajit?

A do i vendosim çastet e lumtura, mbi ato të hidhëruarat?

A do flasim më tepër për të mirat, se sa për të këqijat?

Hë pra, po tani që kaluam tërmetin çfarë do bëjmë?

Për mendimin tim…të reflektojmë!

T’i kthehemi përditshmërisë, duke e shndërruar normalen në të jashtëzakonshme dhe duke u dhënë gjërave negative pak apo aspak rëndësi.

Lexo edhe :   Kriza ekonomike në Shqipëri gjatë pandemisë

S’ia kam idenë sa prej jush besojnë tek energjia dhe universi, por jam e sigurt që një pjesë e madhe po.

Kësisoj, le të tërheqim pozitiven në vend të negatives dhe të qeshurën në vend të një fytyre të ngrysur.

Lexo edhe :   Kosovë/ Rritet ndjeshëm numri i viktimave në 24 orët e fundit

Sekondi që kalojmë, kurrë nuk dihet se nga çfarë sekondi pasohet, kështu që le t’i lëmë planet afatgjata në dorën e dikujt që është shumë më i madh se ne…

Le të duam dhe falim më shumë!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Hoti: Hapja e shkollave varet nga situata epidemiologjike

Ministria e Arsimit dhe Shkencës dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë po përgatisin udhëzuesin për mënyrën e organizimit të vitit të ri...

Zgjidhja 400-vjeçare për të shërbyer në restorante në kohën e pandemisë

Restorante dhe bare të shumtë në Itali kanë rihapur “dritaret e verës”, si pjesë e masave për të kufizuar përhapjen e koronavirusit pas rinisjes...

Kriza ekonomike në Shqipëri gjatë pandemisë

Në Shqipëri, pandemia e Covid-19 po lë pasoja të thella dhe afatgjata në ekonomi. Ekspertët pohojnë se 6 - mujori i parë i vitit shënoi...

Arrihet marrëveshja, njihuni me trajnerin e ri të Partizanit

Trajneri i ri i Partizanit do të jetë Ilir Daja. Raportohet se klubi do e prezantojë nesër Dajën në orën 11:00. Daja mbylli bashkëpunimin me klubin...

Babai i tij u nda nga jeta/ Bushati: Nuk ka fjalë për të përshkruar dhimbjen

Sulejman Bushati, babai i ish-ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati është ndarë nga jeta pasditen e sotme. Prej disa kohësh ai vuante nga një sëmundje e...