E diel, 5 Korrik, 2020
23 C
Tirana

Rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Qytetarët në Spanjë kanë filluar që të shqetësohen sërish nga koronavirusi. Numri i rasteve të reja me COVID-19 është rritur ndjeshëm ndërkohë në një zonë...

Zbulohet sekti që rekrutoi familjen Josifi, nën hetim ata që fshehën vdekjen e Anisës

Një grupim i quajtur “Guard Tower” apo “Kulla e rojes”, dyshohet se ka rekrutuar familjen Josifi nga Përmeti që çoi në vetëflijimin e Zhaneta...

Aksident në hyrje të Lezhës, përplasen tre automjete

Një aksident ka ndodhur gjatë mesditës së sotme, në hyrje të Lezhës. Në këtë aksident janë përfshirë tre automjete. Si pasojë e këtij aksidenti janë...

Vetëflijimi/ Zhaneta kishte punuar më herët në shtëpinë e një ish-kryeministri

Zhaneta Josifi, 56-vjeçarja që u vetësakrifikua me të bijën e saj Anisën për ringjalljen, vite më parë ka punuar pastruese në shtëpinë e një...

Ulet ndjeshëm numri i viktimave nga koronavirusi në Itali

Italia ka regjistruar sot një rënie të numrit të viktimave të shkaktuara nga koronavirusi, në krahasim me një ditë më parë. Gjatë 24 orëve të...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Pandemia/ Shënohet rekord i zi në Kosovë

Ditën e sotme është shënuar një rekord i zi nga koronavirusi në Kosovë. Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të fundit kanë...

Koço Devole tregon si e bëri për të qarë Elvana Gjatën në film

Aktori Koço Devole ka treguar për eksperiencën e tij në filmin “2 gisht mjaltë”, ku ka luajtur në rolin e babait të këngëtares, Elvana...

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut ka shkuar në 17.

53 të prekur të rinj e kanë çuar numrin e të infektuarve me COVID-19 në 483.

Autoritetet shëndetësore njoftojnë se 20 pacientë deri tani janë shëruar nga sëmundja.

Në Klinikën e sëmundjeve infektive në Shkup janë shtruar 61 pacientë, teksa 11 prej tyre të intubuar në ventilatorë.

Ndërkohë, Komuna e Kumanovës prej të premtes në mbrëmje ndodhet në izolim të plotë për shkak të masava shtrënguese lidhur me koronavirusin.

Ndalim-qarkullimi atje do të zgjasë deri të hënën në orën 5 të mëngjesit. Ndërkohë, të shtunën janë regjistruar shtatë raste të reja me COVID-19 në këtë qytet.

Vendimi i djeshëm i qeverisë për ta vendosur në karantinë qytetin e Kumanovës shkaktoi një lloj paniku te banorët të cilëve u kishte mbetur vetëm pak kohë para fillimit të orës policore për të nxituar në supermarkete për furnizime.

Qyteti i Kumanovës që është i dyti për nga madhësia, menjëherë pas Shkupit, prej të premtes në orën nëntë të mbrëmjes deri të hënën në pesë të mëngjesit i nënshtrohet orës policore.

Dje këtu u konstatua numri më i madh i të prekurve nga COVID-19 brenda një dite dhe gjysma e tyre, përkatësisht 11 janë mjekë dhe personel mjeksor.

Gazetari Blerim Hyseni duke folur përmes Skype-it nga Kumanova, thotë se qytetarët në përgjithësi janë furnizuar me ushqime rezervë që nga njoftimi për përhapjen e pandemisë, por vendimi i përnjëhershëm i qeverisë shkaktoi një lloj paniku tek ta.

Lexo edhe :   Trump: Vaksina e koronavirusit do të dalë para fundvitit

Zoti Hyseni thotë se Kumanova nuk është veçuar nga komunat e tjera për mosrespektim të orës policore dhe shkeljet e kësaj mase kanë qenë shumë të vogla të natyrës së mosdijes së qytetarëve si të veprojnë në një situatë emergjente.

Lexo edhe :   Kosovë/ “Stafi shëndetësor është i stërlodhur dhe i mbingarkuar”

Nëse është për t’u izoluar së pari kjo do të duhej të bëhej në Shkup ku ka më shumë raste se Kumanova, thotë z. Hyseni, i cili thekson se megjithatë qytetarët po u binden urdhërave për ta respektuar orën policore.

Ndërkohë, krerët komunalë të Kumanovës shprehen se masa e izolimit të qytetit ishte e domosdoshme meqë shtimi i numrit të të prekurve me koronavirus atje ndodhi brenda një afati shumë të shkurtër kohor dhe për ta parandaluar në këtë mënyrë rrezikun e përhapjes u desh ndalim-qarkullimi i plotë gjatë fundjavës.

Nga shtatë rastet e reja me koronavirus të konfirmuara të shtunën në Kumanovë, nuk ka personel mjeksor, sipas Institutit të Shëndetit publik të qytetit. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Trump: Vaksina e koronavirusit do të dalë para fundvitit

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, deklaron se vaksina ndaj koronavirusit do të jetë gati përpara fundvitit. “Dua të dërgoj falënderimet tona për shkencëtarët dhe studiuesit...

Shpërthyen infektimet, Spanja rikthen kufizimet në zonën turistike

Spanja ka rikthyer kufizimet në rajonin veriperëndimor të Galicias, pas një shpërthimi tjetër të koronavirusit. Mediat spanjolle bëjnë me dije se vetëm ata që shkojnë...

Trump: 99% e rasteve me koronavirus në SHBA janë “të padëmshme”

Presidenti Donald Trump është shprehur se 99% e rasteve me koronavirus në SHBA janë të “padëmshme”. Ai i bëri këto komente gjatë një fjalimi në...

Kroacia mban zgjedhjet parlamentare në kohën e pandemisë së koronavirusit

Në Kroaci po mbahen sot zgjedhje parlamentare në kohën e pandemisë së koronavirusit, teksa sondazhet sugjerojnë se dy partitë kryesore, janë në garë të...

Zbulimi i “shqiptarit të mirë” John Bolton

Nga Mero Baze Në fillim ishim të trembur se pas marrëveshjes së paqes Kosovë- Serbi, përmes shkëmbimit të territoreve, ishte Presidenti Trump. Natyrisht kur do...