E premte, 23 Korrik, 2021
23.5 C
Tirana

Rriten infektimet në Francë: 96% e rasteve të reja, nga të pavaksinuarit

Varianti Delta i koronavirusit që shkakton Covid-19 është tani varianti kryesor që qarkullon në Francë, tha të mërkurën Kryeministri Jean Castex, duke shtuar se 96 përqind e 18,000 rasteve të reja të raportuara një ditë më parë ishin midis të pavaksinuarve.

“Ne jemi në valën e katërt,” i tha Castex televizionit TF1, duke theksuar se qëllimi i kalimit shëndetësor , i cili hyri në fuqi të Mërkurën, ishte të shmangte një bllokim të katërt mbarëkombëtar. “Varianti Delta është shumica, është më ngjitës,” tha Castex , duke folur për variantin e parë të zbuluar në Indi, shkruan France24.

Ministri i Shëndetësisë Olivier Véran, u tha ligjvënësve se rastet totale ishin rritur me rreth 150 përqind gjatë javës së kaluar si rezultat i përhapjes së shpejtë të variantit Delta, duke e përshkruar situatën tepër të rëndë.

Qeveria franceze ka filluar të prezantojë ligjvënësit këtë javë me një plan të ri për të luftuar Covid-19 , i cili do të përfshijë kërkimin e një leje shëndetësore në një grup të gjerë vendesh nga fillimi i gushtit dhe bërjen e vaksinimit të detyrueshëm për punonjësit shëndetësorë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

A do të lëkunden raportet turko-serbe pas deklaratës së Erdogan për Kosovën?

“Në qoftë se kushdo sjell vendim për njohjen e Kosovës si të pavarur, në të njëjtin moment ne do të nisim fushatën për tërheqjen...

Çfarë e bën ndryshe lidershipin e mandatit të tretë të PS

Nga Alfred Peza Edi Rama kishte premtuar që në fushatën elektorale të zgjedhjeve të 23 Qershorit 2013, që e riktheu PS në pushtet, se nuk...

Me drogë në makinë, shoqërohet në polici djali i Azem Hajdarit

Azem Hajdari, djali i vogël i deputetit të ndjerë me të njëjtin emër, është shoqëruar në komisariatin e Policisë së Elbasanit mbrëmjen e sotme. Sipas...

Punonjësit e Ferrokromit në Burrel pa pension, VKM nuk përcakton profesionet

Punonjësit e Ferrokromit në Burrel ankohen në Fiks Fare se nuk po mundet të zgjidhin problemin që kanë hasur me pensionin. Duke u cilësuar si...

Zyrtare/ Barcelona dhe Juventus përballen më 8 gusht në ”Camp Nou”

Barcelona dhe Juventusi do të zhvillojnë një ndeshje miqësore në datën 8 gusht. Lajmi është konfirmuar nga klubi italian, përmes një njoftimi në rrjetet...